“От началото на своя мандат президентът показва политическа пристрастност. С вдигнатия юмрук оглави протести срещу действащото правителство. Това не е нищо ново, когато става дума за неговия стил и неговия начин на присъствие в политиката“, коментира ситуацията политологът проф. Румяна Коларова.
Вчера Радев не покани ДПС-Ново начало на консултации.
Проф. Коларова посочи, че според конституционалисти текстът на Конституцията е категоричен, императивен и твърди, че президентът трябва да се срещне с всички парламентарни групи. Според нея не е естествено държавният глава да изключва парламентарно представени групи.
Политологът посочи, че оспорването на изборите може да се приеме като някакъв вид аргумент.
“Но на мен ми е много трудно да си представя, че при едно оспорване на изборите ще се докаже, че всички тези гласове, които стоят зад четвъртата по-големина парламентарна група са фалшифицирани или по-някакъв начин контролирани“, каза пред bTV проф. Коларова.
По думите ѝ от тази гледна точна е политически некоректно това да се случи.
Според политическия анализатор Евгени Кънев от една страна има правен казус, а от другата е волята на президента да не преговаря със съответната група и посочи, че 106 депутати са подписали декларацията – или са част от нея, за санитарния кордон срещу Пеевски.
“Имаме две различни групи. Едните нямат проблем с Пеевски – най-вече ГЕРБ и “Възраждане“, които не са подписали, макар и словесно да подкрепят кордона“, коментира Евгени Кънев и добави, че според него отново отиваме на избори.
„Нито ГЕРБ, нито „Възраждане“ са казали, че подкрепят Делян Пеевски. Те казаха, че не искат да подпишат декларацията, а декларираха, че никога няма да направят коалиция и не искат да бъдат в мнозинство“, заяви Румяна Коларова.
„Прекалено много нови спекулации има спрямо истината, а истината е, че няма желание за правителство в момента поради много културни разлики“, посочи Евгени Кънев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.