Снимка: Архив Ройтерс |
Русия обяви за „персона нон грата“ 14 български дипломати и сътрудници в консулски служби, съобщават от руското Министерство на външните работи. Нотата е връчена на българския посланик Атанас Кръстин.
Това е ответна мярка, след като в края на юни българските власти обявиха за неприемливи 70 служители на руската мисия у нас. Тогава беше закрита консулската служба на Русия в Русе. От министерството отбелязват този ход като „контрапродуктивен“ и допълват, че отговорността за него е на българското правителство, оглавявано от Кирил Петков.
Заради изгонените руски дипломати посланикът на Русия у нас Елеонора Митрофанова коментира, че ще поиска от Москва да закрие мисията в София. Това де факто би означавало скъсване на дипломатическите отношения между двете страни. Редица висши руски чиновници обясниха тогава, че България е принудена на този ход от западните си партньори и затваряне на посолството у нас не беше предприето.
В началото на юли руското посолство спря временно да издава визи за български граждани, посочвайки че няма достатъчно служители за тази дейност. Според Митрофанова с изгонените 70 дипломати и служители е била блокирана работата на цялото посолство.
През март България обяви 10 руски дипломати, акредитирани у нас, за персона нон грата, като им даде 72-часов срок да напуснат страната. Според наличната информация посочените служители на посолството на Руската федерация у нас са осъществявали на територията на Република България дейност, несъвместима с Виенската конвенция за дипломатическите отношения.
Руското министерство на външните работи отвърна на удара малко след това като съобщи, че обявява за персона нон грата служители на българското посолство в Москва. Руското външно министерство уточнява, че тази мярка е взета в отговор на немотивираното според руската страна решение на българските власти да обявят за персона нон града десет дипломати на руското посолство в София.
България, която има тесни исторически и културни връзки с Русия, изгони няколко руски дипломати за шпионаж през последните две години. Член на НАТО от 2004 г., страната закупи осем американски бойни самолета през 2019 г. като част от плана си за модернизиране на военното оборудване, голяма част от което е от съветската епоха. Ходът на властите в София се извърши на фона на поредица от дипломатически експулсирания в източноевропейски страни – членки на ЕС и НАТО.