Без одобрение или дори помощ от страна на Русия, офанзивата на сирийската армия срещу Алепо би била абсолютно невъзможна. С други думи: Кремъл е съотговорен за престъпленията на Асад, коментира Райнхард Везер във ФАЦ.
В Сирия се прилага една схема, която ни е добре позната от Източна Украйна: Москва преговаря за намиране на мирно решение, но в същото време тика военния конфликт към ескалация. Така беше и през пролетта на 2015 в Минск, когато президентът Путин лично участваше в договарянето на примирие за Донбас. Същото това примирие, което в последвалите дни и месеци беше систематично нарушавано от сепаратистите, активно подкрепяни от руската армия. Подобно нещо се случва и сега в Сирия: армията на Асад се опитва да превземе Алепо, без да я е грижа за местното население.
Ситуацията в Сирия обаче е по-сложна от тази в Източна Украйна, където Кремъл на практика водеше собствена нападателна война. Москва не е единственият защитник на палача Башар Асад и затова не е в състояние да контролира изцяло неговите действия. Но ако желаеше, Русия би имала средства да усмири сириеца, за когото руската подкрепа е жизненоважна. Без поне негласно одобрение или дори активна помощ от руска страна офанзивата в Алепо би била абсолютно невъзможна. Затова Кремъл също носи отговорност за престъпленията на Асад.
Райнхард Везер, ФАЦ
„Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“
www.faz.net Всички права запазени!
Frankfurter Allgemeine Zeitung, Frankfurt am Mainйче