Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg |
Руските домакинства са изтеглили чуждестранна валута на стойност 9,8 млрд. долара от сметките си през март, а банките са намалили новото корпоративно кредитиране с около една трета, съобщи централната банка в сряда, в момент когато западните санкции заради събитията в Украйна тревожат потребителите, предава Ройтерс.
„Честно казано тримесечието беше трудно. То беше много тревожно в някои моменти, но най-важното е, че то успя да се стабилизира“, коментира Александър Данилов, директор на отдела за банкови регулации и анализи в централната банка.
„Банковият сектор е изправен пред значително изтичане на средства на населението… в края на февруари“, отбеляза той. „Хората са изтеглили панически пари от сметките си, тъй като се страхуват за безопасността си“, допълва Данилов.
Държаните на депозит средства са намалели с 1,2 трлн. рубли (14,72 млрд. долара) през февруари, съобщи банката в месечен доклад за развитието на руския банков сектор, а спадът е продължил и през март с изтичането на 236 млрд. рубли.
В контраст с предишни доклади в тази поредица централната банка не разкри печалбите в банковия сектор.
Възстановяване на икономиката, което съживи ръста на заемите и повиши лихвите на имотните активи доведе до рекордна печалба на руските банки от 2,4 трлн. рубли миналата година, но последиците от действията на Русия правят малко възможно повторението на този резултат.
Потребителското кредитиране е намаляло с 1,9% през март, тъй като банковият сектор пострада от извънредното повишаване на лихвите от централната банка, растящите цени, които свиха разполагаемите доходи на домакинствата, и несигурността пред перспективите за заетостта, съобщи банката.
Централната банка увеличи над два пъти ключовата си лихва до 20% на 28 февруари след първата вълна от санкции, след което я намали до 17% на 8 април. Очаква се банката да я намали още при следващото заседание на борда на 29 април.
Обемът на ипотечните заеми е нараснал с 2,1% през март до около 300 млрд. рубли, което централната банка отдава на държавна ипотечна програма.
Но тя съобщи, че очаква ръстът на ипотечните кредити да се забави до 10-15% през 2022 г. спрямо 30% през 2021 г.