„Рискът да се счупи коалицията и да се отиде на избори „2 в 1″ е неоправдан към този момент. Лични партийни или политически кариери не би трябвало да застават на нейния път“.
Това коментира пред БНР политологът Любомир Стефанов.
„В последните 9 месеца се наслушахме как целта на тази коалиция всъщност е да направи България най-сетне прилична европейска държава. Ако се окаже, че нечии лични политически амбиции са препъникамъкът и ябълката на раздора, всичко е било вятър и мъгла“, посочи той.
Има и втори план, който за Стефанов продължава да виси неизговорен.
„Нито Габриел, нито Денков са политически лидери в партиите си. Те са лица от втория ред, извадени на първия. Преговорите трябва да се водят между тези, които наистина носят политическата отговорност, включително и за техните настоящи номинации и оперативни действия като министър-председател и министър на външните работи“, коментира той.
Според политолога този меморандум трябваше да бъде вследствие на започнали преговори и обявяване на позиция.
„ПП-ДБ се опитаха публично да изнудят и да накарат ГЕРБ да направят някакви отстъпки, като ги върнат назад или като ги задължат да се врекат публично, че няма да правят това или онова, а ще се държат по този или онзи начин. Борисов нормално излиза с насрещен план, типично в негов стил“, посочи той.
„Търси се публична легитимация на позиция, втвърдяване на ядрото на електората, разширяване на подкрепата и евентуално постигане на ефекта на държане на опонентата ти или в случая потенциалния ти партньор или коалиционен такъв в патова ситуация“, продължи коментара си Стефанов.
Според политолога ще има обществено драматичен ефект. По думите му усещането е, че се намираме във „водевил или второкласна булевардна драма“. Коалиционната култура е това, което отсъства, отбеляза той.
По-удобно им е да нямат коалиционно споразумение, категоричен бе Любомир Стефанов.
„Сега се чудят какво да измислят, което да е толкова обтекаемо, че да не го напишат черно на бяло, защото то трябва да се изпълнява, а когато се изпълнява, някой ще ти потърси сметката, идва Видовден. Затова в момента и ПП-ДБ, и ГЕРБ ги устройва да няма формално, чисто записано и ясно коалиционно споразумение, тъй като доста от нещата, които ще се случват, изискват нестандартни ходове и действия“, смята той.
Не трябва да се фиксираме върху датата 6 март, изказа мнение още политологът относно предстоящата оставка на правителството и ротацията.
Той изрази надежда политиците ни да покажат прагматизъм и здравомислие.
Любомир Стефанов коментира и процесите в партия ДПС, която на конференция в събота избра единодушно двама председатели – Делян Пеевски и Джевдет Чакъров.
„Това беше предизвестен избор, който не е избор на конференция, а на един човек. Ако това е реалността, е тъжно. Те валидираха предизвестен избор. Това не ми говори за вътрешна демокрация, за нещо доста по-неприлично и неприятно, но явно хората, които членуват в тази партия, очевидно се чувстват комфортно и добре в нея“, каза той.
Според него е очевидно, че има проблеми в ДПС. На европейските избори обаче едва ли ще ги разберем, подчерта той.
„Пеевски се вживява като център на някаква висша власт, която не без основание се явява важна, решаваща и балансираща амбициите на управляващото парламентарно мнозинство да доведе някои реформи докрай. Без гласовете на ДПС заветните 160 гласа са мираж“, коментира политологът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase