Американските власти включиха израелския производител на шпионския софтуер „Пегас“ в списъка с ограничени компании, вземайки на прицел софтуера, оказал се в центъра на скандал, свързан с наблюдение на журналисти и длъжностни лица, съобщава БГНЕС.
Компанията NSO беше въвлечена в полемика заради съобщенията, че десетки хиляди активисти за правата на човека, журналисти, политици и ръководители на бизнеси по целия свят са включени в списъка на потенциалните мишени на нейния софтуер „Пегас“.
Смартфоните, заразени с „Пегас“, по същество се превръщат в джобни шпионски устройства, които позволяват на потребителя да чете съобщенията на мишената, да разглежда снимките ѝ, да проследява местоположението ѝ и дори да включва камерата ѝ, без тя да знае.
„Тези инструменти също така позволяват на чуждестранни правителства да извършват транснационални репресии, което е практика на авторитарни правителства, насочени към дисиденти, журналисти и активисти извън техните суверенни граници, за да заглушат инакомислието“, се казва в изявление на Министерството на търговията на САЩ.
Вашингтон се насочи и към израелската компания Candiru, базираната в Сингапур Computer Security Initiative Consultancy PTE (COSEINC) и руската фирма Positive Technologies.
Включването на компаниите в така наречения „черен списък“ означава, че износът за тях от американски организации е ограничен. Например, сега за американските изследователи е много по-трудно да им продават информация или технологии.
През юли международно медийно разследване съобщи, че няколко правителства са използвали зловредния софтуер “Пегас“, създаден от NSO Group, за да шпионират активисти, журналисти и политици.
„Днешното действие е част от усилията на администрацията на Байдън-Харис да постави правата на човека в центъра на външната политика на САЩ, включително като работи за спиране на разпространението на цифрови инструменти, използвани за репресии“, се казва в изявлението.
След скандала с израелския шпионски софтуер експерти на ООН призоваха за международен мораториум върху продажбата на технологии за наблюдение, докато не бъдат въведени правила за защита на човешките права.
Източник: https://www.dnes.bg/……………