САЩ давали на България 200 млн. долара, ако прати съветски оръжия на Украйна

САЩ давали на България 200 млн. долара, ако прати съветски оръжия на Украйна
САЩ давали на България 200 млн. долара, ако прати съветски оръжия на Украйна

Снимка: БГНЕС

САЩ са предложили да платят на България до 200 млн. долара, с които да закупим нови оръжия. Условието е било да предадем стари “съветски”, включително и ракети С-300, на Украйна. Това е станало в края на 2022 г., а управлявалият тогава служебен кабинет на Гълъб Донев просто замълчал – нито отказал сделката, нито я поискал.

Това става ясно от отговори на Министерството на отбраната до “24 часа”.

200-те милиона долара са били предвидени по програмата на САЩ за чуждестранно военно финансиране (Foreign Military Financing – FMF). Те се отпускат като грантове на съюзници от Източния фланг на НАТО, сред които и България, за да се стимулират и компенсират дарения на военно оборудване за Украйна.

Още на 8 септември 2022 г. САЩ обявиха военно финансиране за България и 16 държави в региона за около 1 млрд. долара по FMF. На 7 октомври 2022 г. пък американското посолство в София съобщи, че Конгресът на САЩ е одобрил близо 40 млн. долара за България. Те трябваше да компенсират ценна хуманитарна помощ за Украйна от страна на България и за подпомагане формирането на многонационалната бойна група на НАТО на наша територия.

През декември 2022 г. пък у нас пристигна делегация от САЩ. Целта на разговорите бе тя да убеди служебното тогава правителство да участва в програмата FMF, като изпрати съветско военно оборудване на Украйна. Тогава според неофициални съобщения американците са предлагали модерните ПВО системи NASAMS на България, ако дадем нашите ракетни комплекси С-300 на Киев.

По това време на власт бе служебният кабинет на Гълъб Донев. Както президентът Румен Радев, така и служебният военен министър Димитър Стоянов публично бяха против България да даде ракети на Украйна. Един от аргументите бе, че това ще отслаби способностите на Българската армия. Другият – че възможностите за реализация на т.нар. триъгълни сделки за заместващо въоръжение са приключили в средата на 2022 г., когато на власт бе кабинетът на Кирил Петков, а коалиционните му партньори от БСП блокираха решението на парламента за предоставяне на военна помощ на Украйна.
 

https://www.dnes.bg/