Снимка: Bloomberg LP |
За първи път в историята САЩ доставиха повече природен газ в Европа, отколкото Русия, съобщи директорът на Международната агенция за енергетика (МАЕ) Фатих Бирол. В свой пост в Twitter той написа, че ЕС трябва да се приготви за трудна зима.
Russia’s recent steep cuts in natural gas flows to the EU mean this is the 1st month in history in which the EU has imported more gas via LNG from the US than via pipeline from Russia
The drop in Russian supply calls for efforts to reduce EU demand to prepare for a tough winter pic.twitter.com/YmjvRN39ND
— Fatih Birol (@fbirol) June 30, 2022
През изминалия месец Русия ограничи доставките на газ за част от големите си потребители, въпреки че те изпълняват условията, които постави „Газпром“. По-рано руската компания спря доставките за България, Полша, Дания и Нидерландия, защото отказаха да изпълнят искането да се плаща в рубли за газа.
България например намери алтернатива в доставките на втечнен газ от САЩ. Страната ни вече получи два танкера с американски втечнен газ и според медийни публикации има договор за още един през юли.
Междувременно обаче Ройтерс съобщава, че САЩ все още изпитват затруднения да възстановят работата на втория по големина терминал за втечнен газ в страната. В началото на месеца пожар повреди съоръжението и очакванията бяха, че работата ще бъде възобновена след няколко седмици.
Сега регулаторите в страната отбелязват, че собственикът на терминала трябва да коригира обществените рискове, които крие съоръжението. Разследването на американските власти показа, че при пожара, предизвикан от повишаване на налягането, е имало голям излив на метан.
Според анализатори това означава, че работата по рестарт на терминала ще отнеме между 90 и 120 дни.
Цената на природния газ в САЩ през юни намаля с около 1/3 заради натрупването на резерви при ограничаването на износа.
Европа търси алтернативи на руския тръбен газ и САЩ е само един от източниците. Испанската компания Repsol води преговори за изграждане на терминал в Канада и според анализите на Министерството на околната среда най-подходящото място за това е по източното крайбрежие на Канада, в Нова Скотия. Работата по този проект е най-напреднала, но в същото време основната част от природния газ в Канада се добива на запад – в Албърта и Британска Колумбия.
Канада е сред водещите страни, добиващи природен газ в световен мащаб, но досега не е изнасяла втечнен газ и има един проект за изграждане на терминал по западното крайбрежие. Канада очаква да успее да увеличи износа на петрол и природен газ с 300 хил. барела на ден до края на тази година.
Други източници на втечнен газ за Европа се очертават и страните от Африка.