Руският президент Владимир Путин поиска Западът „незабавно“ да даде гаранции за сигурността на Русия. Думите му бяха отправени по време на ежегодната пресконференция на президента в четвъртък.
Те идват на фона на покачващото се напрежение между Москва и Киев. Това се дължи на струпването на руски войски по границата с Украйна, което доведе до притеснения от евентуална инвазия.
По време на ежегодното си изявление в четвъртък Путин реагира гневно на репортерски въпрос относно множество оплаквания на Украйна и НАТО и бъдещите намеренията на Москва.
„Вие трябва да ни дадете гаранции. Вие! И то незабавно! Сега!“, каза руският президент.
Той повтори предишните аргументи на Москва за разполагането на американски ракетни системи по руската граница. В последните години Москва редовно посочва разположените в Румъния и Полша системи за противоракетна отбрана Aegis Ashore като заплаха за сигурността си.
Според официалната позиция на Вашингтон системите са неефективни срещу руски ракети и са нужни, за да се отбранява Европа от потенциална атака от страна на Иран.
„Ние ли разположихме ракети до американската граница?“, попита Путин в отговор на друг въпрос на репортер. „Не. САЩ с техните ракети дойдоха до нашия дом и са на прага на нашия дом… Това необичайно искане ли е? Да не се разполагат повече нападателни системи до нашия дом? Кое е необичайното в това?“, каза още Путин.
Руският президент каза още, че засега е свидетел „на положителна реакция“ от страна на Запада.
„Нашите американски партньори ни казаха, че са готови да започнат тази дискусия, тези преговори, в самото начало на следващата година. Надявам се, че така ще се развие всичко“, заяви Путин.
Според предварително обявените планове американски и руски дипломати трябва да се срещнат за нови разговори, вероятно в Женева, някъде след Нова година.
В официалната си позиция, оповестена публично на 17 декември, Русия призова за забрана на по-нататъшното разширение на НАТО на изток. Москва иска Украйна и още няколко страни да бъдат оставени като буферни държави с ограничен суверенитет по отношение на военните въпроси.
Освен това Москва иска да бъде спряно изпращането на контингенти и оръжие във всички страни, които не са били членове на НАТО до май 1997 г. Сред тях попадат държавите от Източна Европа, включително и България.
В условията за деескалация на отношенията с Украйна има и искане за премахването на всички американски ядрени оръжия от територията на Европа, както и оттеглянето на международните контингенти на НАТО от Полша, Естония, Латвия и Литва.
През последните седмици САЩ, НАТО и Киев предупредиха за около 100 000 руски войници, разположени близо до границата с Украйна и на територията на окупирания от Русия Кримски полуостров. Американски държавни служители заявиха, че Москва планира възможна военна офанзива, която може да се случи до седмици.