“Тича” – един от най-големите язовири в България – е с все по-малко вода. Водоемът захранва Шумен, Търговище и Велики Преслав за питейни нужди, а същевременно се използва и за земеделско напояване.
През последните години засушаването оказва влияние върху наличието на вода в язовира. Нивото на водата е паднало осезаемо и се вижда и с просто око. От община Шумен алармираха за притеснение относно падащите нива в язовир “Тича“.
Пред bTV кметът на Шумен проф. Христо Христов заяви, че информацията, която бюлетинът на Министерството на околната среда и водите ежедневно обявява, е притеснителна.
“От информацията, която бюлетина на МОСВ ежедневно обявява, се вижда че към 25 октомври нивото на водата в “Тича“ е 37,86% полезен обем, което за нас е крайно притеснително. Язовирът е единственият водоизточник, който захранва с питейна вода Шумен и другите големи градове. Притокът в язовира е 0,06%, а разходите на вода са 1,6%, което е три пъти повече от това, което се влива в язовира“, подчерта Христов.
Той добави, че поради тази причина ще сезира и министърът на околната среда и водите.
“В краткосрочен план ще поискаме да се преустанови подаването на вода за напояване, независимо, че е края на летния сезон, както и вода към водноелектрически централи, които са в устието на река Камчия. Също така искаме реално измерване на полезния обем, тъй като към момента не е ясно какви са наносите в язовира“, уточни още кметът.
Според управителя на “Напоителни системи“ в Шумен инж. Красимир Марков обаче към момента няма място за притеснение.
“Обемът на язовира е 142 милиона, което съставлява 45% от общия обем. За сравнение искам да отбележа, че само преди две, три години обемът беше паднал на 133 милиона. Доста по-рано в годините минималните обеми са падали от 130 до 91 милиона. Мъртвият обем е ясен – със задоволство мога да кажа, че вече имаме договор за подводни огледи“, уточни инж. Марков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase