След 16 години на изтощителни европейски срещи на върха, късни коалиционни преговори и последователни конферентни разговори с държавни глави, Ангела Меркел обеща да прекара обозримото бъдеще, закачайки в килера плоските си черни обувки и четейки няколко добри книги.
Но новопоявилите се подробности за нов офис в центъра на Берлин и завоалираните намеци в интервюта предполагат, че светът може би все още не е видял края на кариерата на Меркел.
Новият канцлер на Германия Олаф Шолц положи клетва в двореца Белвю на президента в сряда по обяд, след което Меркел се „оттегли от политическия живот“. Тя „няма да присъства на назначения в продължение на месеци“, каза дългогодишният й говорител Щефен Зайберт, миналия петък.
На видеоконференция с парламентаристи от нейния Християндемократически съюз (CDU) във вторник, напускащата канцлерка каза, че ще остане на разположение за въпроси, но няма да дава никакви съвети публично.
Меркел отхвърли предложенията, че може да облече бяла лабораторна престикла и да се върне към научните изследвания със съпруга си, квантовият химик Йоахим, който наскоро удължи договора си като старши изследовател в берлинския университет Хумболт до 2022 г.
„Може би редовно ще говоря за връзката между нашия просперитет, изследванията и иновациите – но съм сигурна, че няма да правя никаква научна работа“, каза тя пред Ройтерс миналия месец.
Откакто влезе в политиката в обединена Германия през 1990 г., тя едва имаше свободна минута, в която да обмисли какво може да я заинтересува след това, каза канцлерът на събитие през септември с нигерийския писател Чимаманда Нгози Адичи.
„Искам да помисля много внимателно в тази наближаващата фаза от живота ми върху въпроса какво се появява в мен“, каза Меркел. „Искам ли да пиша, да говоря, да ходя, искам ли да съм у дома, искам ли да пътувам по света?“, допълни тя.
Преместването й в родното й място Хамбург, където се говори, че канцлерката е закупила имот в богатото предградие Бланкенезе, беше отменено по време на кампанията й през септември, когато тя увери гражданите на североизточната част на Германия, че Берлин и Бранденбург ще остава център на нейния живот.
Тя със сигурност няма да „приеме първата покана, само защото се страхувам да не направя нищо“, каза Меркел, докато приемаше почетна степен в университета „Джон Хопкинс“ в Балтимор през юли.
Да не прави нищо не изглежда реалистична перспектива за Меркел или поне така предполага документ, който офисът й представи на комисия на Бундестага миналия месец.
Според официалното искане, което по-късно изтече в германската преса, Меркел е поискала бъдещия й офис на берлинския булевард „Унтер ден Линден“ да има девет служители, двама от които офис мениджъри, двама специалисти асистенти, трима чиновници и двама шофьори.
За сравнение, нейният предшественик Герхард Шрьодер работеше от офис със седем служители, след като загуби от Меркел през 2005 г. Шрьодер, разбира се, побърза да остави петно върху политическото си наследство, като постъпи на работа в руската газопроводна компания Nord Stream, само месеци след като напусна канцеларията.
Неговият предшественик Хелмут Кол, чиито стари офиси Меркел ще поеме, използва политическото си пенсиониране, за да създаде компания, предлагаща доходоносни стратегически съвети и лобистки услуги.
Първата жена канцлер на Германия ще намери вратата между политиката и бизнеса поне временно заключена: закон, приет през 2015 г., забранява на притежателите на високи политически постове да преминат директно към лобиране за поне една година и до 18 месеца.
След като навакса четенето по време на самоналожената си почивка, може би Меркел ще намери вдъхновение от роман, публикуван тази пролет. Криминалният роман на Дейвид Сафиър „Мис Меркел“ представя канцлерката, която се оттегля в дачата си в квартал Укермарк на Бранденбург в североизточната част на страната, но скоро се отегчава и започва да разследва неразкрити убийства.
Източник: https://www.dnes.bg/……………