Северна Македония направи следващата стъпка по пътя към евроинтеграцията си, след като преди ден парламентът в Скопие одобри с малко мнозинство т.нар. френско предложение за вдигане на българското вето над преговорите на балканската страна с Брюксел.
Външните министри на България и Северна Македония Теодора Генчовска и Буяр Османи подписаха в неделя втория двустранен протокол, отразяваю Второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество.
По време на заседанието беше обсъдено досегашното изпълнение на договора и предстоящите мерки за ефективното му изпълнение занапред. Първият протокол от първото заседание на Съвместната междуправителствена комисия между България и Северна Македония беше подписан на 10 юни 2019 г. в София. Оттогава досега комисията не е заседавала, припомня БТА.
Договорът за добросъседство между двете страни предвижда провеждането на такива заседание веднъж годишно. Генчовска определи срещата в неделя като “Изключително полезна”. По думите ѝ следващата стъпка е всички постигнати договорености да бъдат “претворени на практика, което е изключително сериозен ангажимент и на двете страни”.
Северномакедонският ѝ колега Османи каза, че родината му разчита България да ѝ оказва подкрепа и изрази надежда, че се отваря нова глава в отношенията между двете страни.
“За нас е историческа възможност, че след 17 години със статут на страна-кандидат за членство, Република Северна Македония добива възможност да започне преговорите още утре с ЕС, защото започва последната фаза от нашето присъединяване към ЕС”, каза той, посочвайки, че разговорите в българското министерство са били конструктивни и от протокола се вижда, че наистина е работено доста.
Според решението на българското Народно събрание от 24 юни т.г. подписването на протокола е условие България да одобри Преговорна рамка за Северна Македония. Очаква се следващата седмица да се проведе първата политическа междуправителствена конференция Северна Македония – Европейски съюз в Брюксел.
Реалните преговори обаче се предвижда да започнат, след като парламентът в Скопие промени конституцията си и впише българите в нея наравно с другите народи.