„През миналата година половината държавни харчове са минали с обществени поръчки, другата половина са минали без. Били са избирани подизпълнители на най-различни фирми и ведомства. Ние можем да направим следното – всички неща да минават през обществени поръчки и да затегнем контрола. Един такъв проект са обществените поръчки за горивото за отопление. Там има много порочна практика – пуска се поръчката с висока акцизна ставка на горивата, след което се купува гориво с по-ниска акцизна ставка. Разликата е 30 лева на тон. Има дупка в обществените поръчки„.
Това заяви пред Нова телевизия служебният министър на финансите Асен Василев.
На куриозни ситуации се натъкнали данъчните по време на проверката на фирми с големи касови наличности, разкри финансовият министър:
„Като тръгнахме да правим проверките за големи касови наличности, излязоха фирми, които наистина имаха пари на каса. Там всичко е наред, проверките приключиха. Но излязоха и фирми, където управителят бил в Панама с касата. Или т.нар. „Златен гьол“, където стана публично, че всъщност имат касови апарати, които от 2018 година не са отчитали към НАП. Става въпрос за щети от десетки милиони към бюджета„, каза Асен Василев.
По думите му, Националната агенция за приходите е променила начина си на работа, като е насочила фокуса си към фирми, получаващи голям обществен ресурс, имащи голямо трансферно обслужване и големи касови наличности.