Това съобщи бившият ректор на ТрУ – Стара Загора, проф. Иван Станков
Поредният казус, свързан с чума по дребните преживни животни в стопанство с овце във Велинград, може да има тежки последици за сектора. За това предупреди в коментар за „Старозагорски новини“ бившият служебен министър на земеделието в кабинета на Марин Райков и ректор на Тракийския университет (2008 – 2013 г.) в Стара Загора проф. Иван Станков. Той коментира, че оформилият се казус с фермата във Велинград носи опасност българските овчи продукти като кашкавал, сирене, месо да бъдат забранени за експорт. Причината за подобна реална опасност, според водещия експерт в страната по овцевъдство, е, че в ЕС вече е отчетено наличието на огнище на чума в България. „Следователно, ако ние не изпълним европейските предписания за пристъпване към умъртвяване на заболялото стадо, ще бъдат наложени строги санкции и ограничения. Така на практика няма да бъде възможно да изнасяме своята продукция“, посочи проф. Станков.
В случай на чума или друг тип тежко заболяване по дребните преживни животни ветеринарните власти следват стриктно разписани правила и протоколи на действие. Проф. Иван Станков обърна внимание, че при подобен развой органите на държавата са в правото си да пристъпят към умъртвяване на животните с цел предотвратяване на разпространението на съответното икономически значимо заболяване. Настоящият изпълнителен директор на Националната развъдна асоциация допълни още, че чумата и шарката като заболявания по дребните преживни животни създават огромен риск пред поддържането на генофонда в България.
Въпреки това проф. Станков разкритикува действията на ветеринарните власти. По думите му представителите на БАБХ са прибързали с пристъпването към умъртвяване на животните. Той мотивира позицията си с факта, че към момента, въпреки наличието на две положителни проби в българска лаборатория, стадото с овце от Велинград няма проявени характерни за чумата клинични признаци. Такива са висока температура, отпадналост на животните, наличието на течение от носната кухина, а по-нататък се появява зачервяване и обриви. Между 10-15 дни от момента на заразяване може да се достигне до фатален край, но понякога заболяването протича мълниеносно. „Вместо това животните са жизнени. Тези фактори не са налице и заради това сме притеснени дали въпросното стадо действително страда от това заболяване“, посочи проф. Станков. На въпрос дали при подобен тип изследвания резултатите разграничават наличието на антитела в едно животно от наличието на самата болест експертът посочи, че това е спорно. „Антителата не във всеки случай са основание за сериозна диагноза. Има и друг момент. Факт е, че тези антитела могат да развият заболяването впоследствие и това да доведе до сериозни проблеми“, заяви проф. Иван Станков.
Част от проблема обаче, оказва се, е сянката на съмнение до каква степен лицензираната лаборатория към Българската агенция по храните отговаря на всички изисквания. По специално, по думите на проф. Станков, не е напълно ясно дали в лицензираната лаборатория са вписани и овцете.
Бившият земеделски министър припомни, че днешният казус със стадото овце във Велинград напомня на събитията в Болярово през лятото на 2018 г.. Тогава също чумата по дребните преживни животни доведе до остро противопоставяне между собственици на ферми, ветеринарни власти и държава. Хиляди животни бяха умъртвени, а въпреки уверенията на властите за наличие на заболяване при други техните животни така и не проявиха симптоми. По този повод проф. Станков коментира, че в създалата се днес ситуация е било належащо на първо време ветеринарните власти да създадат санитарен кордон около фермата във Велинград. „Животните трябваше да бъдат изолирани. Вместо това нито полицията, нито БАБХ спряха достъпа в обекта и затова днес наблюдаваме как хора ходят сред животните и се снимат с тях. Ако действително се окаже, че има заболяване, тогава то може да се разпространи на много места заради проявената немарливост“, каза още проф. Иван Станков.
По повод очакваните трети резултати от френска или немска лаборатория експертът заяви, че ветеринарните власти е трябвало още в самото начало да потърсят допълнително мнение. Проф. Станков изрази опасение, че лабораторията в Монпелие може и да откаже да тества пробите.
Живко ИВАНОВ
Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .