Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – МАРИЯ КАРАДЖОВА

След големите размествания на ученици и учители в началото на учебната 1960/1961 г., за класен ръководител на новообразувания ни сборен 7-б клас в ОУ „Хр. Смирненски“ в Казанлък, определиха Мария Караджова.

Преподаваше ни химия и биология. Много интелигентна, културна, спокойна жена. Не я чух някога да повиши тон, да се ядосва от немирните ученици. Не бе и от онези учители, които правеха воеобразни „клопки“ с изненадващи, неподозирани изпитвания.

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – МИЛЕНА БАРЪМОВА

Родена на 9 април 1926 г. в Казанлък, където през 1945 г. завършва казанлъшката смесена гимназия. Кандидатства и е приета да следва биология и химия в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ – София. След дипломирането си е разпределена да работи като гимназиална учителка по биология и химия в Карнобат. Желанието ѝ е да се върне в родния си град и прави това след изтичане срока на разпределение, независимо, че трябва да започне работа като учител в прогимназиалните класове на Първо средно училище „Н. Вапцаров“.

Както писах по-горе, през 1960 г. Мария Караджова бе назначена също като прогимназиален учител в ОУ „Хр. Смирненски“. Вероятно работата в тази степен на обучение не ѝ носи професионално удовлетворение, защото около средата на 60-те години напуска учителското поприще и започва научна работа в Института по розата и етерично-маслените култури в Казанлък. Там се пенсионира през 1981 г.

Стефан Саранеделчев

Стефан Саранеделчев

ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК.

Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне  по-голямата му част)  преминава в Стара Загора.