ИЛИЯ БАЛКАНСКИ
През учебната 1961/1962 г. в Първа политехническа гимназия „Н. Й. Вапцаров“ ми преподава и друг интересен учител, допринесъл за културния живот на Казанлък – Илия Димитров Балкански.
Останал е в съзнанието ми като много строг, почти винаги намръщен и мълчалив, но изключително отдаден на предмета „рисуване“, по който бе учител. По онова време в старата сграда на бившето Казанлъшко педагогическо училище, където при разменни смени учиха учениците и на Първа, и на Втора гимназии имаше само четири специално оборудвани кабинета: по химия, физика, биология и рисуване.
Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – ИВАН ШИРОВ
Кабинетът по рисуване, който се намираше в северната част на първия етаж на източното крило на сградата се стопанисваше от Балкански и бе сравнително добре обзаведен. Учителят се стремеше да ни запознае с някои основни правила при рисуването, които намираше, че сме пропуснали да научим в предходните класове. Взискателен бе и към дисциплината, която при него никой и не си помисляше да наруши. Респектът идваше не само от едрата му леко прегърбена фигура и от намръщения му строг вид, а и поради това, че той не се поколебаваше да санкционира всяко отклонение от поставените изисквания със забележки в ученическия бележник и дори с двойки. Например двойка грозеше всеки, който е дошъл в час по рисуване без подострен молив или с недостатъчно листове в рисувателния блок, или с непълен комплект от акварелни бои. Не знам защо, но към мен проявяваше някакво снизхождение. Освен това бях единственият ученик от класа ни, който той избира няколко пъти като модел за рисуване от съучениците ми. Слагаше стол върху една голяма маса и върху нея ме изтипосваше да стоя 45 минути почти неподвижен. Първият път ми се стори интересно, но следващите пъти това ми стана досадно и неприятно. Особено, когато от своеобразен съклет започвах да мърдам, но учителят ми се скарваше.
Илия Балкански е роден на 10 март 1917 г. в Казанлък.1 Негов по-голям брат е Ненко Балкански (1906 – 1976 г.), бележит български художник, професор в Художествената академия – София и общественик.
Начално и основно (прогимназиално) образование Илия получава в родния си град, а средно в София. Участва във войната от октомври 1944 г. до май 1945 г. и е носител на орден за храброст. От 1946 г. до 1951 г. следва в Художествената академия и е един от учениците на друг бележит български художник родом от Казанлък – Дечко Узунов. От 1952 г. до 1956 г. води кръжок по изобразително изкуство към градския музей „Искра“. През 1956 г. е приет за учител по стенография в казанлъшките Първо и Второ средни училища. След образователната реформа от 1960 г. е редовен учител по рисуване в Първа политехническа гимназия, но води часове и във Втора политехническа гимназия.2 След спечелен конкурс през 1971 г. е назначен за преподавател в откритата в Казанлък през 1968 г. Художествена гимназия и работи там до пенсионирането си през 1981 г.
Илия Балкански бе и много скромен човек. Неговата непретенциозност към облеклото и външния вид не бе като тази на повечето художници. Тя идваше от самата му същност. Беше уважаван от своите многобройни ученици от училищата и от кръжоците, които е водил, както и от колегите си, но никога не е демонстрирал своите умения и знания по какъвто и да е начин. Поради своята скромност, самокритичност и вътрешна придирчивост не е бил съгласен да представи своите произведения в самостоятелна изложба, както и да участва в общи изложби.
Почина на 3 юли 2003 г. в Казанлък.
Едва след неговата смърт, през май 2018 г. в Художествената галерия – Казанлък бе открита неговата първа и единствена самостоятелна изложба, посрещната с голям интерес от граждани и гости на града.
Илия Балкански бе женен за Тодорка Балканска (1918 г. – 2006 г.), дългогодишен директор на Библиотека „Искра“ – Казанлък, дъщеря на популярния през първата половина на ХХ в. казанлъшки фотограф, културен и обществен деец Петър Арнаудов. Имат три деца: Тотка (1952 г.), Детелина (1954 г.) и Димитър (1957 г.).
За биографичните данни за Илия Балкански са ползвани и данни от монографията на Марин Добрев „Художниците на Казанлък“, изд. 2013 г., стр. 204–206.
В посочената монография авторът е допуснал неточност, защото е записал, че Ил. Балкански е станал учител по рисуване в средата на 60-те години.
Стефан Саранеделчев
ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК.
Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне по-голямата му част) преминава в Стара Загора.