Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – ИВАН ТЕНЧЕВ ПАПУКЧИЕВ

ЗАРАТА ви запознава с книгата на Стефан Саранеделчев 164 КАЗАНЛЪШКИ УЧИТЕЛИ ОТ 50-ТЕ И 60-ТЕ ГОДИНИ НА ХХ ВЕК – ИВАН ТЕНЧЕВ ПАПУКЧИЕВ

Той бе един от онези учители преподавали в ТМТЕ през 50-те и 60-те години на ХХ век, кои­то бяха с разностранни интереси и блестяха със своята висока интелигентност.

Роден е на 9 август 1925 г. в София, но израс­тва в Казанлък, където от 1931 г. се преместват да живеят родителите му. През 1944 г. завършва Казанлъшката смесена гимназия, а след двего­дишната военна служба постъпва на работа като учител в родопското с. Малък Девисил. От 1949 до 1951 г. учи в курсове за преквалификация, след което е назначен за нередовен учител в ТМТЕ. През 1952 г. завършва педагогически курс в София и от 1953 г. вече е редовен учител по електротехника и шлосер­ство в същото училище. Преподава и по „Ма­шинно чертане“. Прехвър­лен е на работа във Вечерния, сменен и задочен механотехникум и ра­боти там от 1964 г. до 1971 г. От 1971 г. до 1979 г. работи в „Арсенал“. След това до пенсионирането си през 1985 г. е учи­тел в родопското с. Върбина.

Стефан Саранеделчев: Казанлъшките учители – МАРИЯ БОГДАНОВА 

През целия си съзнателен живот, още от уче­ническите си години проявява изключителна любознателност и се изявява със задълбочени познания по история, география, природни науки. Един от най-изявените специалисти в страната в областта на хералдиката и екслибрисите. Не по-малки са неговите познания във филателията, нумизматиката, фотогра­фията, графиката. Организатор е на изложби и конкурси за екслибриси, води курсове и кръжоци по филателия. Стотици негови статии по въп­роси на изброените по-горе области на познанието са публикувани в ре­гионалния и централния печат. Автор на четири книги. През 2000 г. е дарен с рицарско достойнство и става редовен член на обществото „Ри­царите на Браян“ с правото да носи титлата „Сър“. Командор на коман­дерия България.

През 1951 г. сключва брак с Тодорка Антонова.

Имат син и дъщеря. Синът Стефан е роден през 1952 г. в Казанлък. Завършил е физика в СУ „Св. Климент Охридски“ и машинно инженер­ство в Техническия университет – Габрово. Положил основите като първи директор на единствения в страната Музей на фотографията и съв­ременните визуални изкуства – Казанлък. Родената също в Казанлък дъ­щеря Маргарита е завършила три висши образования: „Управление на човешките ресурси“ в ПУ „Св. Паисий Хилендарски“, „Бизнес админист­рация“ в НБУ и „Икономика на съобщенията“ в УНСС. Двамата са нас­ледили от своя баща интересите си към историята, краезнанието, филате­лията, нумизматиката, хералдиката, екслибрисите, графиката.

Иван Папукчиев почива на 9 януари 2008 г.

1При написването са използвани биографични данни публикувани в книгата
„Епис­­коп Епифаний Шанов – страдалец на вярата“ с автори Иван и Стефан Папук­чиеви, изд. 2012 г. от Фондация „Оазис“.

Стефан Саранеделчев е казанлъчанин, дългогодишен магистрат, чийто трудов стаж (поне  по-голямата му част)  преминава в Стара Загора.