Стотици хиляди взривиха Атина под наслов „Македония е наша“

Този митинг може да повлияе на преговорите между Македония и Гърция. Може да се окаже и решаващ за правителството на Алексис Ципрас. Това твърдят анализатори.

[ad id=“263680″]

Стотици хиляди заляха центъра на Атина под наслов „Македония е на Гърция“. Според експерти евентуално споразумение между двете страни за името няма как да мине през парламента, освен ако от Скопие не гарантират, че ще променят конституцията, история и учебниците си.

След митинга имаше сблъсъци на площад „Синтагма“ срещу използването на името Македония от БЮРМ, съобщава „Екатимерини“. Според съобщения полицията използва сълзотворен газ, за ​​да раздели демонстрантите.

Междувременно 92-годишният гръцки композитор Микис Теодоракис призова за свикване на референдум в Гърция за името на Македония в изказването си на големия протестен митинг в Атина, предаде агенция „Франс прес“.

„Македония е била, е и винаги ще бъде гръцка“, заяви композиторът пред множеството.

[ad id=“218001″]

На митинга присъстваха стотици хиляди граждани, дошли от цялата страна с 283 автобуса, съобщи гръцката полиция.

„Ако правителството смята да подпише споразумение за името, то трябва първо да попита гръцкия народ. Призовавам депутатите, които имат право да поискат референдум, да го сторят“, каза Теодоракис.

„През целия си живот се боря за единството на гръцкия народ.Трябва да се справим с този голям проблем единни“, каза още той и добави, че „да защитаваш правата на своя народ не е национализъм, а патриотизъм“.

По отношение въпроса за името той напомни за решението от 1992 г. на съвета на лидерите на политическите партии, когато беше решено думата „Македония“ да не фигурира в името. „Всяко отстъпление от тази позиция ще има катастрофални резултати за страната“, каза Теодоракис.

Той изрази убеденост, че единствената цел на съседната страна, наричана в Гърция „Скопие“, е да разшири границите си с част от Гърция. „Поколения скопяни са възпитавани с тази идея“, смята той. „Те искат да се присъединят към НАТО и ЕС благодарение на нашия собствен вот, за да могат утре да ни заплашват от позиция на силата“, каза още Теодоракис под възгласите на присъстващите на митинга.

След неговата реч, продължила около 30 минути, думата взе митрополит Доротеос, представител на Светия синод на Гръцката православна църква.

Неслучайно митингът бе под мотото „Македония е Гърция“. Той започна в 14 ч. местно време (и наше време), а организаторите очакват на централния площад „Синтагма“ да се съберат 1 млн. недоволни. В столицата днес пристигат стотици автобуси, натоварени с демонстранти от цяла Гърция. Мнозина пристигнаха с фериботи от островите.

На митинга присъстваха повечето депутати от консервативната партия „Нова демокрация“. Подкрепа за протеста изрази и бившият гръцки премиер Андонис Самарас, който заяви, че това ще бъде „велик ден за страната“. Протестът бе подкрепен от профашистката партия „Златна зора“ и от църквата.

[ad id=“218548″]

Паралелно днес в града има контрадемонстрации на гръцки анархисти, както футболен двубой между „Олимпиакос“ и АЕК, затова мерките за сигурност и сега са засилени.

Между протеста и контрапротеста са издигнати бариери. Според гръцките медии движението в центъра на града ще бъде спряно, а три централни станции на метрото – затворени. Протестът ще се охранява от 4000 полицаи.

Според експертите този митинг може да повлияе на преговорите между Македония и Гърция. Може да се окаже и решаващ за правителството на Алексис Ципрас.

Спорът за името започна още когато Македония обяви независимост от бивша Югославия през 1991 г. Атина смята, че името Македония създава предпоставки за териториални претенции спрямо северната ѝ провинция със същото име. Македония отрича.

Нерешеният спор за името пречи на Скопие да се присъедини към НАТО заради ветото на Гърция, която вече е членка на Алианса. Левите правителства в двете страни обаче обявиха, че ще се опитат да решат спора до края на тази година. Според публикувана неотдавна анкета близо 60% от гърците са против включването на думата „Македония“ в името на бившата югославска република.

„Когато става дума за национален въпрос, трябва да е ясно, че това е чувствителна тема за голяма част от гръцкото общество – коментира Константинус Филис, преподавател по международни икономически отношения. – Струва ми се, че гръцкото правителство подцени този факт. Те смятаха, че щом не е решен спорът с името през последните 27 години, това ще е страхотна възможност за тях да го решат и в същото време ще има много малки реакции в обществото. Но не се оказа така. Ако ситуацията ексалира, може да се стигне до избори. Смятам, че ще видим промяна в политическия баланс както в правителството, така и в парламента, ако се стигне до споразумение. Министри от коалицията в правителството може да подадат оставка“.

[ad id=“236480″]

От управляващата партия „Сириза“ заявиха, че въпреки недоволството преговорите между Атина и Скопие ще продължат.

Според експерти евентуално споразумение между двете страни за името няма как да мине през парламента, освен ако от Скопие не гарантират, че ще променят конституцията, история и учебниците си.