Върху Паметника на Съветската армия в центъра на София вече няма плоча с надпис: „На Съветската армия освободителка от признателния български народ“.
В понеделник областната управителка на София Вяра Тодева разпореди да се премахнат „разместените и компрометирани облицовъчни плочи“ от постамента. Това беше изпълнено в рамките на деня и паметникът вече е без плочи.
Надписът на паметника беше обект на много критики, защото представя Съветската армия като „освободителка“ на България. Според противниците на монумента Съветският съюз (СССР) всъщност насилствено е наложил репресивния комунистически режим в страната след Втората световна война.
Информацията за подновените действия по премахването на съветския паметник идва няколко седмици след като Върховният административен съд (ВАС) отхвърли двете жалби, които до момента блокираха демонтажа. Жалбите бяха внесени от движението „Изправи се.бг“ на Мая Манолова и от парламентарно представената партия „Възраждане“.
Демонтажът на съветския паметник в София започна на 12 декември 2023 г. Тогава от най-горната част на паметника беше отрязан съветският автомат шпагин, държан от съветски войник. През следващите дни бяха премахнати фигурите на самия съветски войник и на майка с дете.
Това предизвика остри реакции от представители на няколко партии в парламента и в Столичния общински съвет (СОС). В защита на паметника се обявиха проруските БСП, „Възраждане“ и „Левицата“, както и президентът Румен Радев.
На 19 декември 2023 г. беше свалена и последната част от най-високата фигура на паметника. В същия ден обаче Административният съд София-град спря неговия демонтаж по искане на „Възраждане“ и „Изправи се.бг“.
Демонтираните фигури от съветския паметник бяха преместени в село Долни Лозен, където се намират и сега. Идеята е те да се преместят в Музея на социалистическото изкуство в София.
От декември насам обаче останалите предвидени дейности по демонтаж, реставрация и преместване на паметника бяха на пауза. След решението на ВАС от началото на април процесите могат да продължат.
Според изчисленията на Тодева са нужни около 2,5 млн. лева, за да се довърши демонтажът на паметника. Те трябва да бъдат осигурени от служебното правителство на Димитър Главчев.
Още в началото на 90-те години на миналия век СОС взима решение за преместването на монумента, но през следващите десетилетия то така и не се изпълнява.
През март 2023 г. СОС взе второ такова решение, а през лятото областната управа задейства процедурата по премахването.
Паметникът е построен 10 години след нахлуването на Червената армия в България в края на Втората световна война. Тогава СССР обявява война на България, а малко след това в страната се извършва деветосептемврийският преврат, с който комунистическият режим идва на власт.
След прехода към демокрация в края на 80-те и началото на 90-те години паметникът е широко критикуван като средство на пропаганда на комунистическия режим и култ към армията на СССР.