Административният съд в София (АССГ) обяви за нищожно решението на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), заради което Андрей Гюров беше отстранен като подуправител на Българската народна банка (БНБ). За това съобщи „Сега“ в четвъртък.
Новината идва няколко месеца след като в края на юни антикорупционната комисия установи несъвместимост на Гюров с позицията му на подуправител.
Според комисията Гюров не е излязъл (веднага след избирането си за подуправител) от съдружие в дружество с ограничена отговорност и не е поискал разрешение от БНБ да членува в ръководството на две сдружения.
Заради това решение БНБ отстрани Гюров като подуправител. Той обжалва решенията и на комисията, и на БНБ. По второто дело Върховният административен съд (ВАС) отправи запитване до Съда на Европейския съюз (СЕС).
Според АССГ решението на антикорупционната комисия е взето от орган, който не е конституиран по реда и при условията на Закона за противодействие на корупцията.
Миналата година парламентът раздели тогавашната Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) на две – КПК и КОНПИ, но така и не избра нов състав на двете комисии.
Членовете на тогавашната КПКОНПИ останаха членове и на антикорупционната комисия, и на тази за конфискация. Двете комисии имат и един и същ председател – Антон Славчев.
Според АССГ поради тази причина решението за несъвместимост на Гюров е взето от комисия, която изобщо не е конституирана.
Решението на съда не е окончателно и КПК комисия може да го обжалва пред ВАС.
Още през лятото Гюров определи отстраняването си като „незаконосъобразно“ и „политически мотивирано“.
Той беше избран за един от подуправителите на БНБ в края на юли 2023 г. Преди това той беше депутат от „Продължаваме промяната“ (ПП), а после и от коалицията на формацията с „Демократична България“ – ПП-ДБ. Гюров напусна парламента, за да влезе в ръководството на БНБ.
Според анализатори и представители на ПП-ДБ целта на отстраняването на Гюров е той да не може да стане служебен премиер. В края на миналата година ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС промениха Конституцията и оттогава начело на служебно правителство могат да бъдат само хора, които заемат определени държавни постове. Сред тях са управителят и подуправителите на БНБ.
В месеците след отстраняването на Гюров антикорупционната комисия беше обвинена, че действа като бухалка на съпредседателя на ДПС Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция.
Причината е, че служители на комисията се задействаха срещу приближени на почетния председател на ДПС Ахмед Доган едва след разрива между него и Пеевски през лятото.