Тази нощ точно в 03.00 часа местим стрелките на часовниците си с един час напред – на 04.00 часа. Така преминаваме към лятно часово време. С него се подсигурява възможност да спестим дневна светлина, защото се получава съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище. Тази промяна важи за 43 държави в Европа. Връщането към астрономическото време става в последната неделя на октомври.
Физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН обясни в интервю за Агенция „Фокус“, че както обикновено, преминаването към лятно часово време става в последната неделя на месец март, която тази година се пада на дата 28 март.
По думите му целта на смяната е да се възползваме по-ефективно от вече нарасналата продължителност на деня, като първоначалната цел е била пестене на ресурси и енергия (въглища, светилен газ) – по време на двете Световни войни. Физикът обясни, че тази мярка първо е въведена от Германия и Австро-Унгария на 30 април 1916 г. „Около три седмици по-късно я въвежда и Великобритания – на 21 май 1916 г. След това смяната на часовото време в Европа, Русия и САЩ многократно е била променяна като дати, отменяна и отново въвеждана – главно по време на кризи. Историята на тези промени е дълга и даже трудна за проследяване“, уточни той.
Маркишки посочи, че в България за пръв път опит за въвеждане на т.нар. „летен час“ е направен още през 1919 г., но военните и обществото не са възприели добре мярката – настъпили са обърквания и проблеми. „Официално лятно часово време у нас започна да се прилага през 1979 г., когато лятното време се въвеждаше или от последната неделя на март, или от първата неделя на април, в 00.00 ч. Лятното часово време бе валидно до последната неделя на септември или до първата на октомври, също в 00.00 ч. След 1999 г. се въведе практикуваното в Европа преминаване към лятно време, започващо от последната неделя на март в 03.00 ч., когато часовниците се превъртаха с един час напред“, допълни Маркишки и припомни, че връщането към зимно часово време е ставало в последната неделя на октомври – в 04.00 ч.
„Това правило е все още валидно“, добави още той.