Министърът на икономиката Никола Стоянов съобщи, че България се отказва от дългосрочни доставки на природен газ от „Газпром“. Преди това енергийният министър заяви, че вратата към руският доставчик не е затворена.
„Аз съм убеден, че газ има, слот може да се намери, всичко зависи на каква цена. Тя ще бъде много по-висока от тази, която бизнесът каза, че му е пределна“, коментира енергийният експерт Таско Ерменков в студиото на „Денят ON AIR“.
Той изрази недоумението си от разнопосочното говорене от институциите по една от най-важните теми в държавата.
„Учудвам се на действията на министъра на енергетика. Иван Иванов – председателят на КЕВР, твърди, че искането от „Булгаргаз“ за поскъпване на газа за ноември е неоснователно. Едновременно с това министърът на енергетиката казва, че няма основание за увеличаване на цената на газа. Това говори за нарушена комуникация. Нямам обяснение как в едно ведомство по една тема има различни мнения“, заяви Ерменков пред Bulgaria ON AIR.
Той прогнозира, че цената на газа ще се увеличава. Посочи, че тенденцията на международните пазари е поскъпване на втечнения газ, още повече след официалното съобщение от САЩ, че шистовият газ не може да се гарантира.
„Купуваме в момента големи количества руски газ чрез посредници. Водим интересни разговори с „Газпром“ за довършване на договора. Ние питаме – те мълчат, ние написахме, те ни отговориха, че ще си помислят. Това е нещо, което не отговаря на сериозно отношение към жизненоважен за българската икономика въпрос“, каза енергийният експерт.
И прогнозира непосилни цени на газа през следващите месеци, а нещата могат да станат „плачевни“.
ГДБОП и ДАНС трябва да се позаинтересуват от проблема, става въпрос за националната сигурност на България. Да се провери както предишното правителство, така и ако има хора и в служебното правителство, имаме лъкатушения, без да знаем накъде сме. Президентът говори, че правим прозрачни процедури. Някой знае ли в България какво става по темата „Газ“ реално? Ще пуснем търг, но какъв… Най-ниската цена ще бъде около 190 евро на мегават час и то без цената на регазификацията и ако има слотове“, прогнозира Ерменков.
И отбеляза, че Унгария, която има дългосрочен договор с „Газпром“, получава своя газ на 60 евро.