„Долу правителството, долу Мая Санду!“ Този лозунг звучи по улиците на молдовската столица Кишинев от около два месеца. Оттогава една проруска партия организира протести срещу кабинета, настоява за свалянето на проевропейската президентка Мая Санду и за предсрочни избори.
Освен това протестиращите открито подкрепят политиката на руския президент Владимир Путин и обвиняват украинския му колега Володимир Зеленски за продължаващата война в Украйна.
Зад протестите стои опозиционната формация „Шор“, чийто лидер Илан Шор избяга от Молдова преди три години. Той е близък на политика и олигарх Владимир Плахотнюк, който също напусна страната преди падането на предишното правителство в края на 2019 г.
Причината за бягството на двамата е проста – срещу тях започна дело по подозрения, че между 2016 и 2019 г. са присвоили милиони държавни средства.
„Кражбата на века“
Двамата бяха разследвани за големи банкови злоупотреби, определени като „кражбата на века“. Става въпрос за източване на 1 млн. долара от три банки. Шор дори беше осъден задочно на 7 години и половина затвор в Молдова за същата афера.
Повечето от приближените на Плахотнюк сега живеят в чужбина, основно във Великобратания. Самият той се намира в Турция, тъй като Молдова няма споразумение за екстрадиция с нея. Шор, който е с израелско гражданство, живее в Израел, и също не може да бъде върнат в родината си.
Партията му „Шор“ е открито проруска формация и това пролича и при едно от последните му публични изказвания, когато осъденият опозиционер се включи в антиправителствен протест чрез видеоконферентна връзка.
Тогава Шор каза пред руската агенция РИА „Новости“, че Молдова може да бъде „щастлива и успешна“ само с Русия.
Заради действията на Шор, когото молдовските власти обвиняват в схема за придобиване на медии и поддържането на „геополитически отношения“ с Кремъл, във вторник правителството съобщи, че предприема мерки за забрана на партията му.
Плащане на протестиращи
След започването на демонстрациите, молдовски медии публикуваха видеозаписи, от които става ясно, че за участие в прорурките демонстрации срещу правителството се дават пари. Участниците се превозват до Кишинев с автобуси от цялата страна срещу сума, равна на 20 евро на ден и 80 евро на нощ.
Полицията извършва обиски в офисите на партията и изземва пари, които най-вероятно са били предназначени за заплащане на протестиращите. Самият Шор преди време е признавал, че плаща на протестиращи.
Организаторите на демонстрациите в Кишинев обвиняват Мая Санду, че отказва да отиде в Москва и да договори с Владимир Путин евтин руски газ за Молдова, която е почти изцяло зависима от него.
След началото на войната Русия определи четири пъти по-висока цена и дори има риск от спиране на доставките от „Газпром“ през зимата, докато инфлацията се е повишила с 35%.
„Престъпна и войнстваща групировка“
„Тези хора толкова силно искат властта, че обещават на Москва да извършат държавен преврат и да установят правителство, с което Русия да използва страната ни във войната“, каза Санду на пресконференция още в средата на октомври.
По думите ѝ „опитите за дестабилизация, на които сме свидетели напоследък, са дело на една престъпна и войнствена групировка, която се страхува от затвора и е готова да подпали страната, за да спаси собствената си кожа“.
На 7 ноември вътрешният министър Анна Ревенко увери, че именно Русия стои зад антиправителствените протести, които разчитат на дестабилизиране на ситуацията в Молдова.
Според нея целта е страната да стане по-уязвима за руско влияние чрез пропаганда, фалшиви новини, блокиране на бизнеса и дискредитиране на местните власти.
Подкрепа от други партии
Наскоро към протестите се присъедини и партията „Изграждане на Европа у дома“, ръководена от издирвания Георгий Кавкалюк.
Партията на социалистите, чийто лидер е проруският бивш президент на Молдова Игор Додон, който в момента е под домашен арест по обвинения в държавна измяна и корупция, също се опитва да организира протести.
„Всяко действие с подривен характер, всяко подривно действие срещу държавата ще се наказва по съответния начин“, предупреди вътрешната министърка Ревенко.
В понеделник полицията съобщи, че са задържани 30 души, заподозрени в подготовката на провокации. В някои от тях са намерени арматурни железа.
Забрана на партията „Шор“
Във вторник министърът на правосъдието Серджу Литвиненко съобщи, че е подготвил молба до Конституционния съд с искане за обявяване на партия „Шор“ за противоконституционна. Петицията ще бъде изпратена до правителството и ще бъде разгледана на заседанието на кабинета в четвъртък.
Литвиненко каза, че са има достатъчно правни обстоятелства за това. Той се позовава на член от Конституцията, който забранява партиите, които се противопоставят на политическия плурализъм, принципите на правовата държава, суверенитета и независимостта, както и на териториалната цялост на Молдова.
„С цялата си досегашна дейност партията „Шор“ е действала против принципите на правовата държава. Незаконното финансиране на тази партия е потвърдено с течение на времето от окончателни съдебни решения. Заради незаконното финансиране кандидатите на партията са изключени от изборните надпревари“, каза той.
Нови разкрития
Междувременно в последните дни излезе разследване на RISE Moldova и Център „Досие“ за това как руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) се опитва да влияе на молдовската политика. В него отново се появява и името на Шор.
Според източници от молдовските специални службите има данни за петима руснаци, които по време на предизборните кампании през 2020 и 2021 г. са работили за партия „Шор“.
След падането на руска ракета, свалена от украинската ПВО на територията на Молдова на 31 октомври, беше съобщено, че един от служителите на руското посолство е обявен за персона нон грата.
„Когато над страната ни прелитат смъртоносни ракети, ние сме длъжни да защитим въздушното си пространство – сами или с помощта на нашите приятели и съседи“, каза пред Дойче веле тогава председателят на молдовския парламент Игор Гросу.