10-те най-големи производители на тежко строително оборудване.
Търсенето на оборудване от строителната, минната, нефтената и газовата промишленост доведе до рекордно високи стойности на световния пазар на тежко оборудване през миналата година.
Според жълтата таблица за 2022 г. – класация на компаниите за тежко оборудване, пазарът се е увеличил с 20,8% до 232,7 млрд. долара през 2021 г. от 191,5 млрд. долара през 2020 г., като е счупил предишния рекорд от 202,7 млрд. долара през 2019 г. Всичко това в комбинация с бумът на строителството и търсенето на строителни материали за топлоизолация като стиропор (eps – експандиран полистирен), фибран, гипсокартон и много други доведоха до тази експанзия на пазара.
По-долу са изброени 10-те най-големи производители на строителни машини:
1. Caterpillar Inc | САЩ
С пазарен дял от 13,8% Caterpillar Inc. със седалище в Илинойс, САЩ, е най-големият производител на строителна техника в света.
Строително и минно оборудване, дизелови двигатели и двигатели на природен газ, промишлени газови турбини и дизелово-електрически локомотиви са продуктите, които компанията произвежда, предлага и продава.
В линията за тежко оборудване на Caterpillar се предлагат над 300 машини, включително багери, хидравлични минни лопати, колесни товарачи, компактори, багер-товарачи и булдозери.
Въпреки че по-голямата част от тежкото оборудване на Caterpillar се произвежда в Средния Запад, някои от другите й водещи заводи са в Китай, Бразилия и Русия.
На 15 април 1925 г. в Калифорния е създадена компанията Caterpillar. Преди да промени името си на Caterpillar Inc. през 1986 г., тя е известна като Caterpillar Tractor Company.
През 2021 г. компанията е продала машини на стойност 32 млрд. долара, в сравнение с 24,8 млрд. долара през 2020 г. През 2019 г. продажбите на Caterpillar възлизат на 32,9 млрд. долара.
2. Komatsu | Япония
Komatsu Limited е японска компания, която произвежда комунално оборудване (компактни машини), индустриални машини и машини за горското стопанство в допълнение към строително и минно оборудване.
Въпреки че компанията има по-голям пазарен дял от Caterpillar в Китай и Япония, Komatsu е вторият по големина доставчик на строително и минно оборудване в световен мащаб. Също така компанията генерира големи приходи от продажби на резервни части за Комацу, което също е ключов фактор.
Komatsu е добре известна с разнообразието си от багери – от малки минни багери до по-големи и по-мощни багери.
Предприятието, чието седалище се намира в токийския квартал Минато, носи името на град Комацу в префектура Ишикава, където е създадено за първи път през 1921 г.
През 2021 г. Komatsu е продала оборудване на стойност 25,3 млрд. долара, което е повече от 23,3 млрд. долара през 2019 г. и 19,9 млрд. долара през 2020 г.
Производствени мощности на компанията има в Япония, Съединените американски щати, Обединеното кралство, Германия, Китай, Индия, Швеция, Русия, Италия, Бразилия, Индонезия, Норвегия, Тайланд, Канада и Мексико.
3. XCMG | Китай
Xuzhou Construction Machinery Group (XCMG) е китайски производител на машини за гражданско строителство. Тя, наред с други неща, произвежда резервоари за гориво за машини за гражданско строителство, както и пътни валяци, товарачи, разпръсквачи, смесващо оборудване, кранове и пожарогасителни автомобили.
XCMG е най-големият доставчик на строителни машини в Китай.
Продажбите на оборудване от XCMG са се увеличили от 15,2 млрд. долара през 2020 г. до 18,1 млрд. долара през 2021 г. През 2019 г. компанията е продала машини на стойност 11,2 млрд. долара, като за първи път в историята си преминава на първите три позиции.
4. Sany | China
Sany Heavy Industry Co., Ltd. е първата компания в своя сектор в Китай, която се появява в класациите FT Global 500 и Forbes Global 2000. Тя е класирана на четвърто място в списъка на най-големите компании за строително оборудване в света.
Sany е добре познат производител на бетонно оборудване със седалище в Чанша, Китай. Тя е и значителен доставчик на колесни товарачи и багери.
Понастоящем Sany разполага с 25 производствени обекта по целия свят, като международните му обекти се намират в Бразилия, Германия, Индия и САЩ. Компанията е изградила шест индустриални парка в Китай – в Пекин, Чанша, Шанхай, Шенян, Куншан и Урумчи.
Продуктите на Sany са известни със своето качество и здравина в целия свят.
Продажбите на строително оборудване от компанията се увеличиха до 16,0 млрд. долара през 2021 г. от 14,4 млрд. долара през 2020 г. и 10,95 млрд. долара през 2019 г.
5. Deere & Company | САЩ
Deere & Company е американска компания със седалище в Молин, Илинойс, която създава селскостопанска, строителна и горска техника под добре познатата марка John Deere.
Джон Диър – американски ковач и производител, създава Deere & Company през 1837 г., която вече е на 185 години. Повече от 155 години Deere & Company използва логото си, което изобразява скачащ елен.
Deere & Company е класирана на 97-мо място в класацията Fortune 500 America за 2019 г. Половината от 67 000-те служители на компанията са базирани в Съединените щати и Канада.
Deere & Company, която през 2020 г. заемаше шесто място в този списък с 8,9 млрд. долара от продажби на оборудване, през 2021 г. увеличи тази сума на 11,3 млрд. долара.
През 2017 г. предприятието закупи Wirtgen Group.
6. Volvo CE | Швеция
Един от най-известните производители на тежко оборудване в света е Volvo Construction Equipment, подразделението за тежко оборудване на шведския автомобилен производител Volvo.
Компанията разработва, произвежда и продава камиони, минни машини и друго оборудване, свързано със строителството.
Volvo CE продава продуктите си в повече от 140 държави и е специализирана в строителната техника. Устройствата за уплътняване, асфалтополагащите машини и товарачите са сред предлаганото оборудване.
Volvo CE предлага многобройно оборудване, като например автогрейдери, багери, хидравлични багери, колесни товарачи, асфалтополагачи, асфалтоуплътнители и съчленени самосвали.
Бразилия, Индия, Шотландия, Франция, Германия, Швеция, Китай, САЩ, Шотландия, Бразилия и Корея са страните, в които компанията има производствени мощности.
През 2021 г. Volvo CE продаде оборудване на стойност 10,7 млрд. долара, което е повече от 9,38 млрд. долара през 2019 г. и 8,8 млрд. долара през 2020 г., когато беше класирана на седмо място.
7. Zoomlion | Китай
От позиции 10 и 13 съответно през 2020 г. и 2019 г. китайската компания Zoomlion, която беше класирана на пето място в жълтата таблица на 10-те най-големи компании за тежко оборудване в света през 2021 г., падна до седма позиция.
Компанията произвежда разнообразна тежка техника, като сондажни платформи, оборудване за достъп, булдозери и продукти, свързани с бетона.
Един от най-големите производители на машини за производство на бетон в света, CIFA, беше придобит от Zoomlion през 2008 г. в рамките на най-голямото европейско придобиване от китайска компания по онова време.
Основаната през 1992 г. Zoomlion продаде тежки машини на стойност 10,4 млрд. долара през 2021 г., което е повече от 9,4 млрд. долара през 2020 г. и 6,27 млрд. долара през 2019 г., до голяма степен благодарение на стабилното представяне на китайския пазар.
8. Liebherr Group | Германия
В Европа Liebherr Group е добре познат производител на тежки машини. Ханс Либхер основава компанията през 1949 г. в Баден-Вюртемберг, Германия. Компанията произвежда различни багери, кранове, колесни товарачи, телескопични товарачи и булдозери.
LTM 11200 на Liebherr е вероятно най-мощният мобилен кран, създаван някога.
Германската компания разполага и със 100-метрова телескопична стрела, която е най-дългата в света. Устройството, което може да вдигне 1200 метрични тона, е монтирано на камион с двойна кабина.
През 2021 г. компанията е продала машини на стойност 9,4 млрд. долара, което е повече от 7,8 млрд. долара през 2020 г. Семейство Либхер все още притежава целия бизнес.
През 2018 г. Либхер реализира рекордни продажби в размер на 11,6 млрд. долара.
9. Hitachi Construction Machinery | Япония
Производството, продажбата и поддръжката на широка гама от строителни и транспортни машини, както и на други машини и устройства, е във фокуса на Hitachi Construction Machinery Company, японски производител на строителна техника.
HCM, дъщерно дружество на Hitachi Group, основано през 1970 г., е изминало дълъг път, откакто през 1910 г. Намихей Одайра за пръв път отваря там своята работилница за ремонт на електрически съоръжения.
Днес Hitachi, което на японски означава „изгрев“, е добре известна със своя асортимент от машини, включително самосвали, колесни товарачи, багери и гъсенични кранове.
Hitachi управлява заводи в Европа, Азия, Южна и Северна Америка.
Продажбите на тежко оборудване на компанията възлизат на 8,8 млрд. долара през 2021 г., което е повече от 8,5 млрд. долара през 2020 г., но малко по-малко от 8,99 млрд. долара през 2019 г.
10. Sandvik | Швеция
Шведската мултинационална компания Sandvik Mining and Rock Technology е специализирана в производството и дистрибуцията на инструменти за минното дело и строителството, както и на оборудване за рязане на метали, неръждаеми и специални стоманени сплави и промишлено оборудване за отопление.
Sandvik увеличи продажбите си на оборудване до 7,2 млрд. долара през 2021 г. от 4,5 млрд. долара през 2020 г., влизайки в челната десетка за първи път в историята.
Като се има предвид, че агресивната стратегия на компанията за увеличаване на приходите през 2021 г. включваше придобиването на 14 предприятия, този ръст не е неочакван.