Най-важното тази сутрин:
- ИТН ще иска частично касиране на изборите
- МВР не вижда проблем с купения вот
- Молдова избра проевропейски президент
При броенето на гласовете от изборите са допуснати редица грешки и нарушения, показа видеонаблюдението. ЦИК вижда проблем, но не може да поправи резултатите на базата на видеозаписи, каза председателката ѝ Камелия Нейкова пред БНР.
Една от партиите, които казват, че са ощетени, е “Величие”. На нея не ѝ достигнаха 21 гласа да влезе в парламента. Проверка на БНТ откри поне 28 гласа, които са дадени за “Величие”, но записани погрешка на други партии. Лидерът ѝ Ивелин Михайлов каза, че не признава резултатите и ще иска касиране.
Само Конституционният съд може да одобри касиране на парламентарни избори, но не може да го сезира всеки. Един вариант е да се съберат поне 48 подписа на депутати. Досега само ИТН, която има 18 депутати, съобщи, че ще поиска частично касиране.
Атанас Атанасов от ПП-ДБ каза, че е “за” частично касиране на изборите, но формацията засега не е обявила дали ще подкрепи призива на ИТН.
Петя Владимирова от Дневник изброява всички варианти и обяснява реалистични ли са.
Изборите се проведоха на фона сигнали за купен и контролиран вот. Няколко партии и президентът поставиха под съмнение честността на изборите. Но МВР отчете, че си е свършило работата и е осигурило условия за провеждането на честни избори.
“Санитарен кордон” около Пеевски
Повечето публично известни сигнали за нарушения бяха свързани с формацията на Делян Пеевски ДПС-Ново начало.
ПП-ДБ предлага “санитарен кордон” около групата на санкционирания за корупция политик. Коалицията предложи декларация, която предвижда ограничаване на възможността на ДПС на Пеевски да участва в управленски мнозинства.
ГЕРБ отхвърли предложението. ИТН постави свои условия пред ПП-ДБ, преди да даде подкрепа. Алианс за права и свободи (АПС) на Ахмед Доган каза, че подкрепя идеята.
ДПС на Пеевски стана четвърта на изборите на 27 октомври с над 280 хил. гласа. Самият той гласува в село Бабяк, а в този репортаж можете да чуете какво казват хората там.
Изборите в Молдова
Проевропейската кандидатка Мая Санду обяви победа на изборите за президент на Молдова. При преброени 98,8% от бюлетините на балотажа, тя има 55% от гласовете срещу 45% за опонента ѝ – бившия главен прокурор с проруски възгледи Александър Стояногло. Тук можете да прочетете кои са двамата кандидати.
Балотажът се проведе на фона на предупреждения за намеса на Русия, включително чрез възможни “деструктивни действия” в избирателните секции в чужбина.
Молдова и Грузия избират своя път – към Европа или обратно към Русия. Избори в двете страни дават различни уроци как се противодейства на намесата на Москва. Как опитът им може да помогне на други държави? Отговорът е тук.
Севернокорейските войници в Русия
САЩ очакват севернокорейските войници, разположени в руската Курска област, скоро да влязат в бой срещу украинската армия. Става дума за около 8000 души, смята Вашингтон.
Украинският президент Володимир Зеленски критикува западните си партньори, че не предприемат действия в отговор на включването на севернокорейски войски във войната. “Всички просто чакат те да започнат да атакуват украинците”, каза той.
Северна Корея е сред малкото съюзници на Русия след началото на войната ѝ в Украйна. Но с изпращането на войници сътрудничеството минава на ново ниво. Какво казва това за Кремъл и състоянието на фронта и какво печели Ким Чен Ун? Отговорът е тук.
Във Финландия прокуратурата повдигна обвинение за военни престъпления на човек, сражавал се на страната на Русия. Става дума за родения в Русия, но живял в Норвегия Воислав Торден, ултранационалист и бивш командир на неонацистка паравоенна група.
Гняв след наводненията в Испания
Испания се бори с последствията от наводненията, които отнеха живота на над 200 души. Хората в най-засегнатия район на Валенсия са гневни и казват, че трагедията е можело да бъде избегната, ако е имало достатъчно ясно предупреждение. Протестиращи замеряха с кал и предмети крал Фелипе Шести при опита му да посети град в района.
Срутване на бетонен навес на железопътната гарата в сръбския град Нови Сад доведе до смъртта на 13 души, сред които и дете. Сградата е построена преди десетилетия и ремонтирана наскоро, но не и срутилата се козирка.
Няколко препоръки
Колко далеч бихте отишли, за да гласувате? До блока отсреща? До друг град или друга държава? Българският студент Йоан Желев пропътува 1800 километра, за да упражни правото си на глас. И би го направил отново. Не пропускайте тази история.
В цялото човешко минало историци са били убивани по политически причини. Това е откритие на холандския учен Антун де Бейц, който публикува списък с имената им. Стефан Дечев разказва кои са те.
А тук можете да прочетете историята на редкия ягнобски език, който се говори само в един отдалечен район на Таджикистан и сега може да изчезне завинаги.
Препоръчвам ви и първия епизод от подкаста “КТБ: Възход, фалит и наследство” на колегите от Капитал Йоан Запрянов и Николай Стоянов. В него те разказват за първите години на банката, придобиването ѝ от Цветан Василев и появата на Делян Пеевски.
Човек на деня
Често е определян като най-добрия централен нападател за всички времена. Носител е на три награди „Златна топка“ и веднъж на „Златна обувка“ и е един от най-добрите футболисти през 80-те. Марко ван Бастен е човек на деня на Свободна Европа.
Абонирайте се, за да получавате всяка сутрин в пощата си „3 минути“ – преглед на най-важните новини.
Искрено ваша,
Елица Симеонова