„Тук сега завинаги е Русия“ – опит за русификация в окупираните територии

„Тук сега завинаги е Русия" - опит за русификация в окупираните територии

Снимка: EPA

Пенсиите в селата около южния украински град Херсон вече се изплащат само в рубли. А в магазините цените са отбелязани в руската валута и украински гривни. Русия се опитва всячески да русифицира териториите, които е завладяла след нахлуването на 24 февруари.

Ретроспекция: Това беше незабравим момент за Херсон. В края на април в черноморския град внезапно се срива покритието на всички мобилни оператори, а интернет връзките се сриват. Малко след това в административния район на северозапад от анексирания от Русия Кримски полуостров започват да се излъчват руски радио- и телевизионни канали.

Местните жители съобщават, че Русия напълно ги е отрязала от украинската информация и подготвя „референдум“ за независимост на Херсонска област от Украйна и за присъединяване към Руската федерация. Но това все още не се е случило – „незадоволителният ход на войната“ е довел до отлагане на плановете, съобщава руското интернет издание „Медуза“, позовавайки се на три източника от Кремъл.

Защото украинската армия все още не се е отказала от борбата за частично завладяната Херсонска област: „Русия иска да окупира всеки град в Източна Украйна или, ако това не успее – да го унищожи“, казва Михайло Подоляк, съветник на президента Володимир Зеленски. Киев няма да стои безучастен, казва той, а ще си „върне всички окупирани територии“. И така, през уикенда жителите на Херсон съобщиха  за все повече и повече нови акции в околните райони.

Русия не остави камък върху камък, за да завладее още части от Донбас или райони в Южна Украйна преди тържествата, планирани с помпозност от властелина на Кремъл Владимир Путин на 9 май. По време на военния парад 11 000 войници преминаха през Червения площад, следвани от стотици единици военна техника и тежки военни камиони с ядрени ракети.

Според предварително обявените планове осем изтребителя МиГ-29СМТ трябваше да образуват буквата „Z“ над Кремъл и да прелетят над площада. Буквата „Z“ е символ на войната на Русия, която според Путин е „денацификация“ на Украйна. „Z“ обаче е и значката на 4-та полицейска дивизия на СС „Панцер Гренадир“, която става известна със своите жестокости. Все пак – по официална информация заради лошото време, изтребители в небето въобще нямаше.

Херсонската област остава оспорвана

Украинската армия се изтегли междувременно от източния украински град Попасна в Луганска област към по-рано изградени и по-добре охранявани позиции на запад. Градът е попаднал в руски ръце, съобщават военни от Москва.

Съветник на президента Зеленски обаче заяви в социалните мрежи, че боевете продължават: „Руските пропагандисти радостно съобщават, че вече са превзели града, но това не е съвсем вярно. Това е „117-ото залавяне на Попасна“, за което те претендират само тази седмица“.

Ситуацията в Херсон, който руските войски превземат на 2 март, е също толкова противоречива. Но жителите оказват яростна съпротива с все нови и нови демонстрации под лозунга „Херсон е украински“.

Едва на 25 април руските части успяват да превземат градската и областната администрация и да заменят кмета и губернатора на областта с проруски политици – чиновници, които отчасти са напълно непознати на жителите и не са от Херсон, както съобщава за Handelsblatt украински журналист, който не желае да бъде назован.
Съветникът на президента на съседен Крим Тамила Ташева, която беше свалена от власт в резултат на анексирането, отправя сериозни обвинения. В Херсонска област около 500 души са държани в плен и измъчвани от руските окупационни сили, казва тя.

Това е същият сценарий като при завладяването на Крим през 2014 г.: „Първо дойдоха руските военни, след това бяха затворени всички украински източници на информация, после бяха отвлечени хора, които бяха лидери на съпротивата срещу Русия, а след това беше проведен така нареченият референдум“. С това се скрепи присъединяването на Крим към Русия.

Сега Москва планира референдуми в самопровъзгласилите се „народни републики“ Донецк (ДНР) и Луганск (ЛНР), както и във все още необявената „народна република Херсон“, заяви Майкъл Карпентър, представител на САЩ в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Мнението му съответства с разузнавателните данни от други държави. Според тях до 15 май в ЛНР и ДНР трябва да се проведат референдуми за присъединяване към Русия.

„Няма да има така наречената „Херсонска народна република“ – обяви съветникът на Зеленски Подоляк. Регионът ще бъде завладян отново, убеден е той.

За разлика от него генералният секретар на партията на Путин „Единна Русия“ Андрей Турчак заяви по време на посещение в Херсон на 6 май: „Сега това е Русия завинаги“. Всеки, който живее там, вече може да получи руски паспорт, обяви още той.

До средата на месеца всички фирми, регистрирани в Херсонска област, ще трябва да се регистрират и в руския фирмен регистър, в противен случай ще бъдат отчуждени и ще преминат под управлението на новото руско ръководство, съобщават жителите на Херсон.

„Ситуацията в града обаче не е толкова добра, колкото се представя официално“, признава Генадий Шелстенко, който прави репортажи от Херсон за руския уебсайт „Политнавигатор“. Повечето жители не ходят на работа, защото не искат да работят за окупационните сили. Пред банките има дълги опашки, а хората се страхуват, че вече няма да получават пенсиите си.

https://www.investor.bg/