Украинците удържат линията в Донбас, западните тежки оръжия влизат в битката

Украинците удържат линията в Донбас, западните тежки оръжия влизат в битката

 Снимка: EPA/ROMAN PILIPEY

От началото на конфликта в Източна Украйна през 2014 г. фронтовата линия между украинските войски и подкрепяните от Русия сили минава покрай едно село в Донбас.

Линията се премести само с няколкостотин метра, след като Русия започна тоталната си инвазия на 24 февруари, което е знак, че Москва се затрудняв да постигне дори най-скромните си военни цели в Украйна.

„Все още сме тук, държим се здраво и това само по себе си е победа“, каза капитан от украинската армия, докато изчаква залп от руски ракети по минометната си позиция в Мариинка в сряда, цитиран от The Wall Street Journal.

Ракетите попадат на главния площад на селото, обгръщат го в черен дим и посипват с шрапнели останките от златокуполната църква на селото. 

Още по темата

Когато руският президент Владимир Путин започна войната, той я описа като „специална операция за защита на Донбас“, който по това време вече не признаваше за част от Украйна.

В края на март, когато първоначалният му опит за превземане на столицата Киев се провали заради твърдата украинска съпротива, Путин преформулира настоящата цел на кампанията като „освобождаване“ на всички райони на Донбас, които все още се контролират от правителството.

Повече от три седмици след началото на мащабната руска офанзива, която има за цел да обкръжи най-добрите украински сили в Донбас на 18 април, постиженията на Москва до момента са в най-добрия случай ограничени. В показанията си пред Сената тази седмица генерал-лейтенант Скот Бериър, ръководител на Агенцията за отбранително разузнаване на САЩ, определи настоящия етап на войната като патова ситуация.

„Руснаците не печелят, украинците не печелят“, каза той.

Според украински, западни и руски официални лица перспективите за скорошно постигане на мир са малки.

Украинският президент Володимир Зеленски казва, че войната може да приключи само когато всички окупирани украински територии бъдат освободени. Освен части от Донбас, Русия е завзела по-голямата част от южните области Херсон и Запорожие и голяма част от Харковска област.

По-специално в Южна Украйна тя се опитва да въведе рублата. Назначените от Москва власти там твърдят, че тези региони ще бъдат присъединени към Русия.

Въпреки трудностите, които Русия изпитва на бойното поле, Путин не се е отказал от стремежа си да завладее цялата или по-голямата част от Украйна и разглежда кампанията за Донбас само като етап от този мащабен план, твърдят украински и американски служители. Високопоставени руски правителствени лица и руската телевизионна пропаганда продължават да призовават за елиминиране на Украйна като суверенна държава.

„Самата концепция за Украйна не трябва да съществува в бъдеще, както и концепцията за украинци“, заяви през миналата седмица Олег Матвейчев, високопоставен депутат от управляващата партия в Русия и бивш съветник на Кремъл.

През последните три седмици руските войски успяха да окупират някои градове в Донбас, предимно в Луганска област. Но те също така претърпяха тежки загуби и не успяха да превземат нито един от големите градове в Донбас, които Русия не държеше в края на март.

Комуникационните линии в държаните от Украйна части на Донбас остават отворени за подкрепления на войските, оръжия, гориво и храна.

В същото време Москва загуби стратегически терен в близката Харковска област, която беше отправна точка за настъплението ѝ към Донбас. През последните дни украинските сили изтласкаха руските войски извън обсега на полевата артилерия около Харков, втория по големина град в страната, на някои места чак до руската граница. Тези контраофанзиви започват да застрашават и разширените маршрути за доставки на Русия към Донбас.

Западните оръжия, включително 155-милиметровите гаубици по стандартите на НАТО, доставени от САЩ и техните съюзници, започнаха да пристигат на бойното поле в Донбас. Украински официални лица твърдят, че това ще им позволи да преминат от отбрана към нападение и да се опитат да си върнат загубените позиции.

Още по темата

„Първата ни задача беше да спрем и унищожим врага, но след това трябва да освободим всичко, което ни е отнел. Това ще отнеме време, поне цялото лято. Няма да е бързо“, казва в интервю за WSJ Павло Кириленко, началник на украинската военна администрация за Донецка област. „Важното е оръжията от нашите партньори, особено от САЩ, да пристигнат бързо“.

Тъй като конфликтът се превръща във война на изтощение, само продължаващата чуждестранна подкрепа може да позволи на Украйна да оцелее и да отблъсне много по-големия си и по-добре въоръжен съсед, твърдят украински представители. Според тях сега това до голяма степен зависи от бързите действия на Сената на САЩ по законопроекта за Украйна на стойност 40 млрд. долара, който беше приет от Камарата на представителите във вторник. Законопроектът включва военна помощ и помощ за сигурността на Украйна за повече от 18,7 млрд. долара и за попълване на вече разпределените американски доставки за отбрана.

„Навлизаме в новата фаза на войната на фона на глобална промяна в отношението към отблъскването на Русия. Въпреки огромния натиск и ракетните атаки срещу нас сега Русия се тласка към ситуация, в която няма да може да спечели войната за ресурси“, заяви заместник-министърът на отбраната на Украйна Хана Малиар. „Но ще е необходимо време, за да пристигнат западните оръжия в количествата, необходими за изравняване на баланса и осигуряване на нашата победа. Междувременно ни предстоят много трудни седмици или дори месеци“.

Украйна е в състояние да придвижва западни оръжия през страната поради успеха на нейната противовъздушна отбрана, която пречи на руските военни самолети да оперират над по-голямата част от контролираната от Украйна територия.

Това означава, че единственият начин Русия да нанесе удар дълбоко в Украйна е чрез скъпи крилати ракети, изстрелвани от Русия, Беларус или кораби в Черно и Каспийско море. Досега Русия не е успяла да проследи движещи се цели, като например оръжейни конвои, далеч от украинската фронтова линия и вместо това се фокусира върху поразяването с ракети на инфраструктурни цели като мостове и съоръжения за зареждане с гориво – а често и на жилищни блокове.

Украинските военновъздушни сили, които рядко се забелязваха в действие през март и април, сега отново често летят в небето над Донбас, казват войниците тук. В сряда два украински изтребителя Су-25 се издигнаха точно над изумруденозелените полета, за да ударят цели на фронтовата линия в Донбас, а след това се върнаха обратно след изпълнението на задачата си.

Преди началото на инвазията две руски марионетни територии, създадени през 2014 г., т.нар. Донецка и Луганска народна република, контролираха приблизително по една трета от двата украински региона. Контактната линия между тези две отцепнически държавици и контролираните от Киев области беше силно укрепена, със системи от бункери и окопи, които възпираха фронталните атаки.

В първите дни на войната Русия бързо преминава през слабо населените селски райони на управлявания от Украйна Луганск, като се сблъска с решителна отбрана само в агломерацията Северодонецк, която служи за украински административен център на региона.

В същото време Русия бързо превзе селските райони в южната част на Донецка област и обсади най-големия град там – Мариупол, където последните останали украински защитници се бяха скрили в обширния комплекс на стоманодобивния завод „Азовсталь“.

Това февруарско настъпление остави под украинско управление останалата една трета от Донецка област, включително големи градове като Краматорск, Славянск, Бахмут и Покровск.

Въпреки многократните опити руските сили като цяло не успяват да пробият украинските укрепления на контактната линия с двете „народни републики“.

„Укрепваме се вече осем години, като работата се върши от най-добрите ни бригади“, казва Виталий Барабаш, началник на украинската военна администрация в град Авдийвка, северно от Донецк, най-големия град в Донбас и столица на контролирания от Русия регион. „Фронтовата линия тук на практика не се е променила. В началото те ни изтласкаха малко назад, а на другия ден ние ги изтласкахме обратно. Техните военни самолети идват да нанасят удари всеки ден почти по график, от голямо разстояние“.

Руските самолети вече не смеят да летят над самата Авдийвка, след като три самолета бяха свалени от доставените от САЩ ракети Stinger, казва той. Вместо това те изстрелват ракетите си от дълбочина на контролираната от Русия територия.

В Мариинка, която граничи със западните квартали на Донецк, руска танкова колона в понеделник направи поредния си опит да си пробие път в селото, където цъфтящи овощни градини заобикалят смачканите скелети на овъглени сгради, а по главния път има изгорели цивилни автомобили.

Колоната е била забелязана от украински безпилотни самолети, поразена от артилерия и след това довършена от пехота, въоръжена с ракети Javelin и NLAW, заяви разузнавач от 54-та бригада на украинската армия. Украинските военни публикуваха видеозапис на удара, който според тях е унищожил поне осем руски танка и бронирани машини.

„Изглежда, че те са принудени да се бият. Трудно е да се разбере как водят войната“, каза офицерът, който действа от изоставена къща в Марийка, в чиято градина в меката почва е заседнала невзривена бойна глава от руската многоцелева ракетна система „Град“. Въпреки че собственото му минохвъргачно подразделение все още не е получило западни пускови установки, то вече е снабдено с лъскави минохвъргачки, произведени в Италия и Хърватия.

Руснаците са имали повече успехи при ударите от север, през град Изюм. Но дори и в тази посока настъплението им е било спряно през последната седмица, твърдят украински и западни представители, тъй като украинските сили северно от Славянск успешно използват река Сиверски Донец като естествена отбранителна линия. Русия не е успяла да пробие по-новата система от укрепления, която украинските власти в Донецк са изградили около град Долина, разположен на главната магистрала, водеща от север.

През уикенда руският опит да постави понтонни мостове, за да премине през реката и да прекъсне единствения път към Северодонецк, завърши с разгром след успешни артилерийски и въздушни удари, твърдят украински представители. Снимки с дронове от района показват най-малко 32 унищожени или изоставени руски бронирани машини, включително няколко танка. Въпреки че руското министерство на отбраната не е коментирало темата, свързаните с военните руски канали в Telegram потвърдиха неуспеха.

Успешната съпротива на Украйна в Донбас накара директора на националното разузнаване на САЩ Аврил Хейнс да заключи в показанията си пред Сената във вторник, че е все по-малко вероятно Русия да успее да превземе изцяло Донецка и Луганска област и да установи буферна зона около тях през следващите седмици.

„Путин е изправен пред несъответствие между амбициите си и настоящите си конвенционални военни възможности“, каза тя.

Кириленко, ръководител на военната администрация в Донецк, предупреди, че дори тежките загуби не възпират продължаващите руски атаки.

„Те продължават да идват като зомбита: Ние унищожаваме техните войски, бронетехниката им, а след това пристигат нови. Не можем да се отпуснем, защото ситуацията остава трудна, а врагът е многоброен“, каза той. „Но сега доказахме, че сме в състояние не само да спрем, но и да разгромим врага с качество, а не с количество – без значение колко многоброен е противникът“.

Какво се случи през нощта

Междувременно според украински източници още един руски кораб е бил ударен от украински огън в зоната на военните действия. Говорителят на военното командване в Одеса Серхий Братчук заяви, че корабът „Всеволод Бобров“ се е запалил. В социалните мрежи дори се говори за потъването на кораба. Информацията все още не може да бъде проверена.

„Всеволод Бобров“ е логистичен кораб. Принадлежи към клас Elbrus, който е пуснат в експлоатация за първи път през 2015 г. След дългото забавяне на строителството се твърди, че „Всеволод Бобров“ е бил пуснат в експлоатация едва през август 2021 г. Твърди се, че е бил на път към Змийския остров. По непотвърдена информация се твърди, че на борда му има и зенитни оръдия.

Руснаците окупираха Змийския остров в началото на инвазията. През последните дни обаче Украйна извърши множество нападения с дронове срещу острова. Унищожени са оръдия, както и поне един десантен кораб и хеликоптер на руските сили. Тъй като обаче островът е стратегически много важен за контрола на северозападната част на Черно море, руснаците не искат да се откажат от него.

В същото време руските сили твърдят, че през последните 24 часа са убили стотици украински войници и са унищожили множество военни превозни средства с тежки въздушни и ракетни удари. Ракетите „Земя-въздух“ са „унищожили над 320 националисти и са извадили от строя 72 военни машини“, заяви говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков. Засега информацията не е потвърдена по независим начин.

Междувременно ракетните войски и артилерията са обстрелвали над 400 войскови концентрации и военни конвои, 12 командни пункта и 26 вражески артилерийски позиции. В района на Коротич, само на няколко километра западно от източния украински град Харков, е била извадена от строя украинска система за противовъздушна отбрана С-300, твърдят още руснаците. 

https://www.investor.bg/