Генетиката разкри пряка връзка между болните сърца и успешното продължение на рода, което обяснява защо проблемите със сърцето и кръвните съдове са основната причина за смърт, пише в доклад PLoS One.
„Според теорията на Дарвин, гените, които помагат на човек да оцелее и да продължи семейния род, трябва да бъдат разпределени според населението, така че „лошите“ им версии избледняват. От тази гледна точка, наличието на коронарна болест на сърцето е напълно обяснимо“, казва Шон Байърс от университета в Мелбърн.
Развитието на пори всички многоклетъчни се осъществява от два сектора – естествен и полов. В първия случай, еволюцията на поведението на променящите се условия в околната среда, а втория – вътревидови начини да се продължи семейството. В тази борба, който печели повече „цветни“ лиц, той започва появата на безполезни орнаменти. Например, опашката на пауна или гребена на петела не им помагат, нито пречат да оцелеят.
[ad id=“218001″]
Причините за съществуването на сексуалния подбор все още са въпрос на спор между учените. Биолозите смятат, че това помага на населението да бъде подготвено за бързо променящи се условия, други смятат, че това състезание е защитата на видовете от дегенерация и поддържане на тяхната конкурентоспособност в еволюционен етап.
Байърс и колегите му са открили необичайна връзка между тези части на еволюцията, която е направила човека генетично и еволюционно предразположен към развитието на проблемите със сърцето и кръвоносните съдове в напреднала възраст, чрез изучаване на вариациите на ДНК-то на няколко стотин души в Европа, Африка и Азия, свързани с коронарна болест в тази област.
Този анализ е довел до необичайно заключение – мутациите, които допринасят за развитието на такива здравословни проблеми в напреднала възраст, не изчезват от генофонда, а напротив. Те са разпределени и се натрупват в него.
[ad id=“218001″]
С други думи, носителите на негативните промени в генната структура, които водят до развитието на заболявания, които остават в потомството и се развиват в рода.
Много от тези гени са най-активни в половите органи и жлези, както се случва в началото на пубертета, по време на менструация, менопауза и вероятността за оцеляване след раждането.
„Еволюцията изглежда е разработила интересен компромис, с който коронарната болест на сърцето започва да се появява само при 40-та или 50-та годишнина от живота.
Това не означава, че жените, които раждат много деца, умират по-често от сърдечни проблеми, просто, че коронарната болест на сърцето е вторичен продукт от високата плодовитост на хората“, обяснява Байърс.
източник: Blitz.bg