Ханс-Вернер Зин: Изживяваме нов режим на инфлация

Ханс-Вернер Зин: Изживяваме нов режим на инфлация

Ханс-Вернер Зин. Снимка: Bloomberg LP

Няма много неща, които могат да вбесят Ханс-Вернер Зин. Но атаките на американски инвеститори и икономисти срещу ръководителя на германската Свободна демократическа партия (FDP) Кристиан Линднер, тъй като той защитава принципите на пазарната икономика, го „побъркват“.

Всичко започна с критики към FDP от инвестиционните компании Blackrock и State Street. „Парадоксално е, че архи-капиталистическите институции на САЩ се страхуват от най-либералната и ориентираната към пазарна икономика партия в Германия. На втори поглед обаче става ясно, че финансовите инвеститори нямат абсолютно никакъв интерес към пазарната икономика. Искат да играят в казиното необезпокоявано. Печалбите се приватизират, загубите се социализират. И горко на тях, идва един Линднер, който иска да промени това“, казва Зин в интервю за Handelsblatt.

„От съществено значение за пазарната икономика е някой, който прави грешки в инвестициите си, да плаща и за последствията, като търпи т. нар. „подстригване“, вместо да прехвърли сметката на данъкоплатците в други страни. Инвеститори от цял свят се запасяват със записи на заповед на силно задлъжнели държави, знаейки много добре, че международната общност поема рисковете. Линднер разбра това и с право иска да го предотврати“, обяснява Зин.

За разлика от много умиротворители бившият председател на влиятелния германски икономически институт Ifo вижда, че „огромната инфлация вече е в ход“. Увеличенията на цените ще идват на тласъци, каза Зин и изрично предупреди за възможността от стагфлация.

Още по темата

В момента Зин е на 73 години. Той все още пише книги, изнася лекции и се включва в политически дебати. В интервю за Handelsblatt икономистът за пореден път демонстрира способността си като икономист винаги да мисли и за политическото измерение.

Зин е известен с критиките си за евроинтеграцията и валутния съюз. Запитан дали не се чувства като просто мрънкач, той отговаря, че когато е бил подписан Договорът от Маастрихт, е бил пламенен защитник на единната валута – между другото, срещу гласовете на опитни, по-възрастни колеги. Той е вярвал в силата на договорите. „Между другото опасенията ми никога не бяха, че еврото ще се срине, а че ще се превърне в средство за дългово обединение – точно това се случи“.

Според него високозадлъжнелите държави в еврозоната могат да намалят значително нивата на дълг, но само ако искат това. „Влизането в дългове е хубаво, изплащането на дългове е неудобство. Именно парите от дълговете са причината икономиката на Италия да расте толкова бързо в момента“, казва той.

„Въпреки моята критика към Европейската централна банка (ЕЦБ), смятам, че Марио Драги е много добър италиански икономист. Той е точният премиер за страната си. И все пак това, което в момента дава подем на Италия, не е резултат от нейните реформи, а просто икономически моментен проблясък“, казва още икономистът.

„Пандемията бушува по целия свят, навсякъде има блокади. Товарните кораби са под карантина пред пристанищата. Цените за контейнерните кораби са се увеличили десетократно от 2019 г. Търговските цени на производител, които включват и повишенията на цените в междинните етапи на производство, са се повишили с над 14 процента в Германия в сравнение със същия месец на миналата година. Увеличението е най-високото от 50 години, когато първият шок в цената на петрола удари света. Така че огромната инфлация вече е в ход. Тя вероятно ще бъде на вълни, подобно на пандемията. И по-нататъшни импулсни ефекти се задават на хоризонта, особено в резултат на енергийния преход. Обръщането на гръб на ядрената енергия и всички конвенционални горива ще създаде дълготраен натиск върху разходите в производствения процес, който не сме виждали досега. Това е петролната криза на квадрат“, предупреждава още Зин.

Застаряването на обществото също може да допринесе за поскъпванията, казва той. „Хората от бейби бума искат да се пенсионират скоро, да продължат да консумират, но не и да произвеждат. Това също създава инфлационно излишно търсене. В момента преживяваме нов режим на инфлация“.

Зин дори смята хиперинфлацията за много възможна. Но според него по-вероятна е стагфлацията. Ifo изчисли, че затрудненията в доставките през 2021 г. струват поне 40 милиарда евро от националния брутен вътрешен продукт. Това е значително повече от процентен пункт загуба на растеж, ясен феномен за стагфлация, твърди Зин.

източник https://www.investor.bg/…………