Цацаров: Ако на ветото на президента се реагира на инат, нещата не биха били никак добри

Година преди края на мандата си в ефира на БНТ главният прокурор обяви, че очаква от приемника си да отстоява независимостта на държавното обвинение

Сотир Цацаров е категоричен, че текстовете за т.нар. 48-часов таен арест, трябва да важат само за тежки престъпления като тероризъм и организирана престъпност. Според обвинител №1 не може да се ограничи уведомяването на най-близките от семейния кръг и на адвокатите на задържания.

„Ако сега, това вето послужи за прецезиране на разпоредбата, тя ще работи. Ако на това вето се реагира на инат – вето – гласуване – преодоляване, пак казвам – не браня нито президент, нито парламент, аз разсъждавам от правна гледна точка. Тогава нещата не биха били никак добри“, сподели главният прокурор.

Сотир Цацаров подчерта, че в последния си мониторингов доклад Европейската комисия е възприела предложението му да се създаде система за търсене на наказателна отговорност от тримата големи в съдебната власт.

„В Министерството на правосъдието вече се подготвят промени в Закона за съдебната власт, които да осигурят това. Мисля даже, че през 2019 година те ще бъдат реалност. Това, ако се случи, ще срути още един мит за недосегаемостта на главния прокурор“, допълни Цацаров.

Точно година преди края на мандата си главният прокурор коментира, че очаква неговият приемник на поста да отстоява независимостта на прокуратурата, и че очаква кандидатите да бъдат подложени на политически и лични атаки.

Цацаров категорично отрече да се е запътил към поста председател на Върховния касационен съд.

„Преди няколко седмици един сайт, който пък преди няколко години обяви, че ЕК иска моята оставка, написа, че по неофициална информация трябва да сменя този кабинет с кабинета на Лозан Панов“, каза Цацаров. Той обяви, че чрез ефира иска да даде официален отговор – „нямам каквито и да е намерения за това“.

„Това първо. И второ, в една държава, която развива демократична съдебна система, някак си не е много редно главен прокурор да бъде веднага след приключване на мандата си председател на ВКС“, каза още обвинител номер 1.

Главният прокурор очаква оспорвана надпревара за свой наследник. Според Сотир Цацаров претендентите за поста ще бъдат подложени както на политически, така и лични атаки.

Обвинител №1 коментира, че както по случая Иванчева, така и по другите шумни разследвания срещу бизнесфамилии последната дума е на съда, а целта на прокуратурата е внасянето на обвинителни актове и осъдителни присъди.

Убийството на Виктория Маринова в Русе обвинител номер едно определи като най-запомнящото се за него от отиващата си година.

„Това убийство, това престъпление, бих казал в личен план, а и в план, който е свързан с работата на моите колеги, пряко ангажирани с това, може би е най-голямото ни и най-силно изпитание, включително и на психиката и на професионализма през изминалата година“, заяви главният прокурор.

Цацаров е категоричен, че убийството не е свързано с работата на Виктория Маринова като журналист.

„Там са проверени всички версии, няма, ама повярвайте, намя абсолютно никакво съмнение, че убийството е свързано с професионалната й дейност“, допълни той в ефира на БНТ.

По отношение на споровете около това дали трябва или не да бъдат в ареста бившата кметица на Младост Десислава Иванчева и другите подсъдими по това дело последната дума ще има Апелативния съд. Условията в арестите за всички задържани са еднакви.

„За това, ако трябва да бъдем обективни, не трябва да бъдем лицемерни. Трябва да кажем, че българските затвори и българските следствени арести са в ужасни битови условия. И тези ужасни битови условия не са само за Иванчева“, заяви главният прокурор.