Държавни и местни институции търсят решение за Бузлуджа. Ще бъде изготвена работна карта за концепция и стратегия за опазване на паметника, а дотогава външни посетители няма да влизат вътре.
„Никой, никога и никъде не е заявявал, че „Чинията на Бузлуджа“ ще бъде разрушена и премахната, напротив – трябва да бъде запазена и съхранена, но по правилният и целесъобразен начин“, заяви областният управител на Стара Загора Методи Марков по време на среща със служебния министър на културата Найден Тодоров.
Тодоров, Марков и главният секретар на министерството Тодор Керанов разговаряха за състоянието на “Дом паметник на БКП” на връх Бузлуджа. Тримата обсъдиха стъпките за набелязване на концепция и стратегията за бъдещи действия по отношение на неговата функционалност. Повдигнат беше и въпросът за урегулиране и уеднаквяване на статута на държавните имоти попадащи в обхвата на територията на Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа”, поради невъзможност към момента за пълноценното и ефективното им управление от нито една от заинтересованите страни.
По предложение на Марков се взе решение за организиране в най-близко бъдеще, на четиристранна работна среща на експертно ниво между Министерство на земеделието, Министерството на културата, Областна администрация Стара Загора и Национален парк-музей “Шипка-Бузлуджа”. Целта на срещата ще бъде изработване на работна карта, за постигане на обсъдените цели, концепция и стратегия.
Чрез Министерството на културата и Министерски съвет ще се направи опит за осигуряване на целеви средства за изготвяне на актуално конструктивно обследване и доклад по отношение функционалната и експлоатационна пригодност на сградата.
„Сградата е строена през 1975г., при старите норми за земетръсоустойчивост. Към момента има видими пороци в конструкцията, на базата на които РДНСК-Стара Загора е издала становище за непригодност за посещения. Докато няма професионална експертиза по отношение на нейната конструкция, устойчивост и безопасност, сградата ще остане във вида, в който е, и в нея няма да влизат външни посетители“, заяви Марков.
Обявеното намерение от Община Казанлък за получаване и управление на “Дом паметник на БКП” на връх Бузлуджа, може да се осъществи едва след приключване на експертните оценки и яснота за експлоатационните качества и бъдеще на обекта. Към момента държавата в лицето на областния управител, няма сключени никакви договорни отношения и никога не е имало с частни лица, НПО или търговски дружества по отношение набиране на целеви средства за дейности свързани с “Дом паметник на БКП” на връх Бузлуджа и никакви средства до момента не са постъпвали.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase