Ще успее ли Пламен Николов да стане министър-председател

Излъчването на кандидат за премиер изобщо не означава, че той ще бъде избран. Тази азбучна истина е още по-валидна в днешната ситуация, когато в Народното събрание няма ясно мнозинство, а между партиите прехвърчат все по-остри реплики.

Най-голямата партия избира да поднася информацията в последния възможен момент, което изнервя останалите и подхранва почвата за спекулации. За да бъде избран Пламен Николов за премиер, трябва да се случат няколко неща. В следващите редове ги подреждаме.

Мандатът е само началото

Първата политическа сила в Народното събрание вече официално излъчи кандидат за министър-председател и получи мандат за съставяне на правителство. Това е 44-годишният Пламен Николов, депутат от основаната от Слави Трифонов партия “Има такъв народ”.

В петък изтича 7-дневният срок, който Конституцията дава на Николов, за да върне на президента мандата – изпълнен или неизпълнен. Ако Николов не изпълни мандата, Румен Радев трябва да го даде на втората партия, ГЕРБ. Ако Николов обаче изпълни мандата, той трябва да предложи на парламента структура и състав на правителство.

Председателят на парламентарната група на “Има такъв народ” Тошко Йорданов каза, че имената на кандидатите за министри ще бъдат обявени пред Народното събрание. Ако тази заявка бъде изпълнена, това означава, че и тази седмица няма да имаме отговор на въпроса дали Николов ще успее да стане премиер.

Има ли кой да го подкрепи в парламента?

“Има такъв народ” (ИТН) не отстъпват от позицията си, че ще предложат еднопартийно правителство, без да търсят коалиция или споразумение за подкрепа с други партии. Партията на Слави Трифонов обаче има само 65 депутати, а мнозинството в парламента е от 121 депутати.

БСП

“По-логично е гласовете да дойдат от БСП”, каза в петък Йорданов. Лидерката на социалистите Корнелия Нинова потвърди това с прогнозата, че е “все по-вероятно да има редовно правителство”. В събота Нинова беше на Бузлуджа, където изрази задоволство от срещите и уважителното отношение, което са получили по време на разговорите с ИТН.

Във вторник БСП кани кандидата за премиер и след това се очаква да обяви позицията си. Има обаче един проблем – социалистите имат само 36 депутати, т.е. общо с ИТН стават 101 и все още не достигат 20 гласа.

„Демократична България“ и „Изправи се.БГ! Ние идваме!”

Двете коалиции имат съответно 34 и 13 народни представители. “Има такъв народ” казват, че имат почти пълно покриване на приоритетите с тези партии.

„Много държим на подкрепата на „Демократична България“ и „Изправи се.БГ! Ние идваме!“, каза в петък Тошко Йорданов.

Засега обаче тази подкрепа не изглежда нито да е сигурна, нито да е търсена. Дори напротив – в неделя следобед на страницата на Слави Трифонов във Фейсбук се появи 26-минутно видео, в което той отговаря на въпроси на Йорданов и атакува лидера на “Демократична България” Христо Иванов, че иска постове.

Самият Иванов отрича да иска постове и настоява за яснота за състава и програмата на правителството. Такива все още не са съобщени. “От гледна точка на очакването за наша подкрепа, този начин на действие няма как да доведе до добър резултат”, каза той пред БНР в неделя.

Николай Хаджигенов от “Изправи се.БГ! Ние идваме!” също очаква повече информация. В събота той декларира пред Нова телевизия, че ще направят всичко възможно, за да има правителство, “защото трябва”.

”Вероятно, с оглед на поведението на Трифонов, ще се разбираме трудно, а на моменти ще е почти невъзможно”, каза още Хаджигенов.

ДПС

Основните предупреждения и обвинения на „Демократична България“ и „Изправи се.БГ! Ние идваме!” са за евентуално участие или влияние на ДПС в следващото правителство. Това видимо ядоса Слави Трифонов, който публикува в петък пост на страницата си във Фейсбук и обвини Христо Иванов, че отклонява разговора към имената и така оставя на заден план приоритетите за съдебна реформа. “Кой тогава е ДПС”, попита Трифонов.

Първоначалната заявка на ДПС беше, че ще подкрепи правителство на ИТН, ако в него не участват министри от служебното правителство. Това условие засега изглежда изпълнено, защото Филип Станев от ИТН каза в събота пред БНТ, че “няма да взимаме министри от служебното правителство, БСП и ДПС.

Основното възражение на ДПС е към министъра на финансите Асен Василев и на икономиката Кирил Петков, който казват, че са спрели финансови потоци към фирми на санкционирания от САЩ бивш депутат от ДПС Делян Пеевски.

В четвъртък Тошко Йорданов обвини от парламентарната трибуна Асен Василев в “кражба на интелектуална собственост”, което предизвика аплодисменти от депутатите от ДПС. Василев по-късно обясни, че става дума за отдавна приключил търговски спор, който той е спечелил, но хората на Слави Трифонов продължиха да повтарят обвинението.

Решението на ДПС също предстои. Йордан Цонев обаче каза в събота пред БНР, че ще пледира пред колегите си да не подкрепят кабинета. Той нарече “политически буламач” правителство, което е подкрепено “от градската десница, от някаква формация на Мая без облик, от наследника на комунистическата партия и антисистемната формация на Слави”.

ГЕРБ

Бившата управляваща партия на Бойко Борисов заяви вече, че ще бъде опозиция в това Народно събрание. В събота, във включване на живо от Котел на страницата си във Фейсбук Борисов каза, че неговите депутати няма да се регистрират в деня на гласуване на правителството и така ще намалят кворума.

Това означава, че в залата ще останат 177 депутати и половината от тях ще бъдат достатъчни за избирането на правителство. В такъв случай на партията на Трифонов ще й трябва подкрепа само от една от тези три парламентарни групи – БСП, ДБ или ДПС.

Ще бъде ли избрано правителство?

Засега отговор на този въпрос не може да се даде, ако се придържаме към фактите. Видимото желание на БСП е да подкрепи правителството. Очакването към т.нар. партии на протеста е същото. ДПС обикаля наоколо и хем не иска да подкрепя, хем поставя условия. ГЕРБ пък са готови да улеснят гласуването.

Единственото сигурно за момента е името на кандидата за премиер. Пламен Николов е доктор по философия на правото, учил в София и Виена, а през последните години се занимава с продажбите на американската фирма за плувни принадлежности Finis.

Първите данни за негово желание да се занимава с политика са от 2018 г., когато той участва в организирания от “Шоуто на Слави” т.нар. кастинг за политици. Кастингът за него се оказва успешен и три години по-късно е кандидат за депутат в листите на “Има такъв народ”.

В следващите дни ще разберем дали Николов ще добави към кратката си биография само етикета “кандидат-премиер” или ще бъде избран за министър-председател на България.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036. .