АЕЦ „Козлодуй“. Снимка: Investor.bg |
Случващото се днес около Зелената сделка е резултат от грешно планиране, заяви банкерът Левон Хампарцумян по време на годишната среща на бизнеса и правителството, организирана от в-к „Капитал“. Според него не бива държавите от общността да се отказват от ядрената енергия и даде за пример новите реактори, които се изграждат в момента в Япония.
Ядрената енергетика е неизбежен фактор в Зелената сделка, подкрепи го служебният премиер Стефан Янев.
Възможно е да се търси „регионален подход“ при изграждане на нови мощности у нас, на фона на коментари на сръбския президент Александър Вучич, който заяви, че страната е готова да инвестира до 10% в изграждане на ядрена централа, защото страната му не може да си позволи строителството на подобна мощност.
„Вратата е отворена“, отбеляза той и допълни, че има хора, които харесват, и такива, които не харесват ядрените мощности, но е факт, че тя е независима от метеорологичните условия. „Това е базова мощност“, каза Янев. Според него отговор за бъдещето на ядрената енергетика у нас ще даде енергийната стратегия, която в момента изработва служебният кабинет.
Ядрената енергия е сигурен и устойчив източник на базова енергия, коментира и служебният министър на енергетиката Андрей Живков. Той посочи, че освен въпроса за нови ядрени мощности в страната, документът ще разгледа и декарбонизацията, която е била пренебрегвана досега.
По повод енергийната криза и високите цени на електроенергията Живков добави, че тя не е породена от липсата на работещи мощности – дори и с излизането на един от блоковете на АЕЦ „Козлодуй“ в планов ремонт, България все още изнася електроенергия. Министерството на енергетиката е оптимизирало работата на държавните производители на ток – разминати са ремонти, включени са допълнителни производители и т.н.
Планираното лицензиране на нова енергийна борса цели засилването на конкуренцията. Енергийният министър очаква двете енергийни борси да предлагат различни продукти, които да удовлетворят търсенето на различни производители.
Зелената сделка е бъдещето, но трябва да се случи устойчиво и справедливо, заяви по време на дискусията и държавният глава Румен Радев. „Ако бързаме прекалено, зеленият преход ще катастрофира и ще трябва да се връщаме назад“, допълни той.
Едно от големите предизвикателства ще бъде технологията за съхранението на електроенергията, смята държавният глава и допълни, че съчетанието от ВЕИ и начини за съхранението на произведената от тях енергия, е в основата на икономическия просперитет.
Соларната енергия става все по-евтина, но без технология за съхранение, само през деня ли ще се използва, коментира още той.
Радев посочи още, че държавите в ЕС тръгват от различни нива – в някои възобновяемите енергийни източници вече са съществена част от енергийния микс, някои държави притежават много повече ресурси за изграждане на зелени мощности.
Планът за възстановяване предвижда различни проекти в сферата на енергетиката, включително и на умни мрежи, посочи още служебният вицепремиер по европейските въпроси Атанас Пеканов.
източник https://www.investor.bg/…………