Интервю с председателят на Движение „Да, България!“ в Стара Загора Магдалена Овчарова по повод становището на местната структурата относно дългосрочният кредит на Община Стара Загора от 6,56 млн. лева за финансиране на текущи ремонти и мостово финансиране на проекти по ОП „Региони в растеж“ през 2017 година. „Да, България!“ изрази негативно отношение към процедурата относно заема. Защо?
Магдалена Овчарова е семейна, юрист с дългогодишен стаж. Завършва право във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ , с опит и в сферите на културата и икономиката. Участвала в разработването на проекти на: „Джи Пи Енерджи” ЕООД, „Пламбек Ню Енерджи България” ООД, PNE Asland GmbH и „ПНЕ Винд Пард Добруджа”, Международни проекти в областта на енергетиката с фирмите AES Horizonc Ltd, (построили ТЕЦ Марица 1 AES Гълъбово), Entergi, RWE Rheinbraun AG, „BEA” GmbH Германия. Владее немски и руски. Председател е на общинската структура на Движение „Да, България!“ в Стара Загора.
Изминаха близо 3 месеца от създаването на местната структура на ПП „Движение Да, България!” в Стара Загора. Можем ли да направим вече някаква равносметка?
Да, въпреки, че този период се характеризира с времe, в което хората ползват летните си отпуски, мога с гордост да заявя, че членовете на местната ни структура проявиха достойна активност и успяхме да свършим доста работа.
На първо място усилията ни бяха насочени към някои чисто организационни мероприятия, например определяне правила относно провеждане заседанията на Изпълнителния съвет, обсъждане на идеи по приоритетите в дневния ред на местната организация, срещи със симпатизанти и съмишленици. Знаете, че разполагаме с офис на ул. „Ген Столетов” № 121 А, в който с усилията на всички членове на организацията, създадохме много добри условия за работа и срещи. Така, че добре дошли на всички!
Започнахме активно да работим и по задачите, които бяха гласувани и приети на учредителното събрание на 10-ти юли, а именно мониторинг работата на Общинския съвет в Стара Загора, мониторинг на обществените поръчки, откриване на телефонна линия за подаване на сигнали за корупционни практики и предоставяне на безплатни правни консултации на граждани и организации.
Разбира се, не сме забравили и шестмесечния план за работа на организацията, по който работим и ще приемем до края на септември.
Изразихте становище по предложението на кмета на Община Стара Загора относно поемане на далгосрочният кредит на Община Стара Загора от 6,56 млн. лева за финансиране на текущи ремонти и мостово финансиране на проекти по ОП „Региони в растеж“ през 2017 година. Бихте ли дали повече подробности?
Искам изрично да подчертая, че в становището на местната организация ние коментираме онази част от дълга, която е предназнечена за текущи ремонти. Частта, която касае мостовото финансиране на проектите по ОП „Региони в растеж и по конкретно за реконструкция, модернизация и въвеждане на мерки за енергийна ефективност за сградата на Търговската гимназия и сградата на Професионалната гимназия по ветеринарна медицина, считаме за нормална практика. Тук въпросът е само защо двете направления са така умело смесени?
Нека обясним какво казваме в становището на местната организация:
За изпълнението на един проект за текущ ремонт общината е предвидила в бюджета си за 2017 г. „Х” лв. В един момент тези средства са блокирани от частен съдебен изпълнител. Общината поема банков дълг, за да изпълни проекта, но срещу определена лихва. Тогава стойността на проекта става „Х” лв. плюс договорираната лихва по дълга. Следователно цената на този проект става по-висока. Нормалната финансова логика изисква нова икономическа обосновка за целесъобразността и ефективността на проекта при вече новата цена за изпълнението. Такава оценка не беше представена от кмета и неговия финансов екип на обсъждането на дълга на 24 август 2017 г.. Затова ние предложихме на Председателя на Общинския съвет, в съответствие със неговите правомощия, да изиска това от кмета. И ако такава обосновка бъде представена, с нея да се запознаят членовете на съответната бюджетна комисия, а и останалите общински съветници, за да формират и вземат при гласуването си коректно информирано, съобразено с интересите на гражданите решение.
Освен това, в становището си предлагаме кметът да предостави информация относно това колко и какви ремонтни дейности е възложил на изпълнителя по ремонтите по рамковия договор след месец май, когато вече има и решение на ВКС, с което общината е окончателно загубила делото. По време на обсъждането на дълга г-н Тодоров заяви, че има неразплатени приключили ремонти за 2.5 млн. лв. и други възложени ремонти за 3.5 млн.лв, които да бъдат завършени до края на 2017г. Трябва да бъде изяснено дали е извършено възлагане след 9 май тази година, когато ВКС със свое решение остава оставя в сила решението на Пловдивския апелативен съд, с което Общината е осъдена да изплати на частните компании 5.123 млн. лв. главници и лихви по делото за облагородяването на инфраструктурата на кв. „Железник”. Защото, ако това е така, значи гражданите на Стара Загора са поставени при пред свършен факт по време на обсъждането на дълга.
Изразихте мнение, че общинското ръководство не се е справило с управлението на проекта за облагородяването на инфраструктурата на кв. „Железник” и това е довело до сериозни финансови загуби за община Стара Загора…
Трябва да отбележим, че действията на общинското ръководство при управлението на проекта за облагородяването на инфраструктурата на кв. „Железник”, будят много въпроси и съмненния. Съвсем скоро ПП „Да, България“ ще запознае старозагорската общественост с непоследователните и некомпетентни действия на общинското ръководство при осъществяването на този проект, които доведоха до ситуацията, при която община Стара Загора загуби над 5 милиона лева. За съжаление, старозагорските граждани ще трябва да плащат дълго време заради некомпетентността и безхаберието на общинската администрация при управлението на този проект. Още по-лошото е, че това далеч не е единственият проект на община Стара Загора, който не е управляван ефективно.
Представители на вашата структура присъстваха ли на обсъждането на 24 август?
Да присъства наш представител.
А защо тогава не поставихте тези въпроси?
Защото в поканата на кмета Тодоров за провеждане на обсъждането, видът на дълга е определен като дългосрочен за предотвратяване и ликвидиране на последиците от „форсмажорни обстоятелства”. Ние можехме само да гадаем какво има той в предвид под „форсмажорни обстоятелства”. Е, как да подготви човек въпросите си, след като няма пълната информация. Според допълнителните разпоредби на Закона за общинския дълг „Форсмажорно обстоятелство“ е непредвидено и непредотвратимо събитие от извънреден характер, което не може да се избегне, или последиците от което не могат да се предотвратят”. Още през август 2016 г. частен съдебен изпълнител е наложил запор по сметките на Общината в размер на 3.803 млн. лв. Какъв форсмажор е това, че за „непредвидено обстоятелство” се счита евентуално негативно решение на ВКС? И Притеснителното е, че рискът от това не е калкулиран и включен (предвиден) по никакъв начин в бюджета за 2017г. Явно прилагането на чл.4, т.3 от Закона за общинския дълг, е единствената и то доста съмнителна възможност за поемане на дълга. Ами ако наистина се случи нещо форсмажорно (дано да не става) – искане за друг дълг ли ще се предявява?
Освен това нормативната уредба на Общината не позволява възможност гражданин или организация да заяви становището си по разглеждането въпроси след самото обсъждане. Но това е друга тема. Затова и се обърнахме към Председателя на Общинския съвет, като му изпратихме по надлежния ред нашето становище, което се надяваме да стане достояние на целия Общински съвет при първото му заседание тази седмица.
Бихте ли обяснили на старозагорци разбираемо, как трябва да действа местната власт, според „Да България“ при възникване на подобни на този случай форсмажорни обстоятелства, с внезапен дефицит на средства за наложителни разходи, свързани с качеството на живот на гражданите?
Честно. Да действа честно и открито с гражданите. Решението на ВКС е от 09 май т.г., а кметът на Общината го огласи на пресконференция на 09 август. Три месеца – мълчание. На тази пресконференция той декларира, че блокирането на средствата няма да се отрази на по-нататъшната работа на общината до края на годината. И изведнъж – покана за обсъждане на поемането на дълг за 24 август…
Мълчанието, непоследователността при целия този процес, са меко казано съмнителни. Гражданите на Стара Загора са интелигенти хора, милеещи за своя град. Сигурно в трудни моменти ще подкрепят трудните решения на общинската администрация. Но диалоъгът с тях трябва да се води честно. Ето това искаме ние от „Да България”.
До къде стигна изпълнението на останалите задачи и инициативи, които посочихте в началото на разговора ни?
По телефонната линия за сигнали на граждани остана да изчистим някои чисто технически въпроси. А за безплатните правни консултации вече са определени юристите, които ще извършват срещите с гражданите и организациите. Предстои доуточняване на графика, реда и мястото на провеждане на консултациите.
Информация по тези въпроси скоро ще бъде достъпна на страницата ни във фейсбук Стара Загора каза „Да, България“.