Двама радиолюбители (единият от тях старозагорец) осъществиха осъществиха 43 000 радиовръзки със 165 страни от остров Ниуе, разказа за ЗАРАТА Димо Цонев
През октомври двама радиолюбители – единият от тях наш съгражданин, а другият – Стоян Ватев от Карлово (ръководител на екипа) предприемат DX радиоекспедиция на далечния Тихоокеански остров Ниуе, на разстояние 17 500 км. Настанени са в селището Lialagi.
Ниуе е островна държава – великолепна тропическа страна с площ от едва 260 кв. километра, която крие в себе си тайните за създаването на света. Разположен в Тихия океан. Ниуе е не само една от най-малките държави в света, но и носи славата на едни от най-големите коралови атоли (атолът е вид нисък коралов остров, състоящ се от коралов риф, заобикалящ централна низина). Населението на Ниуе се състои от полинезийци, наброяващи около 1600 души. Техните предци заселили острова през V-VI век, но първият европеец, стъпил там, бил прочутият мореплавател капитан Джеймс Кук. Това се случило пет години преди смъртта му – през 1774 година. В Ниуе няма градове. 14-те селца имат самоуправление от съвет със собствен председател. Островът, наричан от местните „Скалата на Полинезия“, се намира в центъра на своеобразния триъгълник между трите острова Тонга, Самоа и Островите Кук. Дипломатическите отношения на Ниуе се ръководят от Нова Зеландия, а жителите му се смятат за граждани на Нова Зеландия.
Димо Цонев разказва, че тази нова за радиолюбителите държава е била предизвикателство и затова той с радост е предприел това далечно пътешествие. Още повече, че след него, му остават за връзка само около 20-тина от 250-те държави (заедно с островите), до получаването на специалната диплома на Световната организация за радиовръзка. Той и Станислав Ватев летят с „Боинг“ 787 с по два големи куфара и куп чанти, в които са апаратурата, кабелите и всичко необходимо за осъществяването на радиовръзката. Личният инициал на Цонев е LZ1ON. Той е член и на градския клуб в Стара Загора – LZ1KSZ.
Международната позивна на експедицията е E6AM. Експедицията на българите е съгласувана със Световната организация на радиолюбителите IARU.
Димо Цонев навремето е завършил „Свръзки и комуникации“ във Велико Търново. Професионално като военен, но и като хоби, комуникациите са белязали по-голямата част от живота му. С радиолюбителство се занимава от над 50 години. Негов партньор е била и съпругата му (за съжаление починала), но той държи в този негов разказ да присъства и нейния инициал – LZ1TB, а така също и на двамата им синове – Даниел: LZ5OE и Галиян: LZ1GON. Това е неговата семейна радиостанция. Личи си желанието му всички да са били заедно на това райско кътче.
А Ниуе го е посрещнал с приказната природа, кораловите рифове, добрите хора и с празник – празникът на Конституцията. В приказната къща за гости, малко след пристигането на българите, е настанен и духов оркестър от Нова Зенландия, поканен за празника. Музикантите проявяват изключителен интерес към работата на българите и някои от тях дори се снимат пред апаратурата.
Цонев е възхитен от интересните игри и забавления, измислени за децата. Безкрайно забавна е била гонитбата на малко прасенце като победител е детето, което първо го е хванало. Имало е и своеобразна спортна викторина. В изплетени от палмови листа кошове с номера, децата са хвърляли топка. И попадне ли топката на детето вътре в някой кош, то получава подарък, съответстващ на номера на коша. Танци, музика, похапване, екзотични плодове… – като на празник.
За да провери какви са тези непознати хора от толкова далечна страна, къщата за гости е посетил и местен свещеник. Поговорил е с нашенците и изглежда е останал удовлетворен от чутото и видяното, защото си тръгнал като техен приятел.
И така, след осъществени 43 000 радиовръзки с радиолюбители от 165 страни, българският екип се е завърнал от Ниуе удовлетворен, а нашият събеседник завинаги ще пази спомен за приказното късче от рая, което му е подарило и успех, и уют, и незабравими спомени.
А Ниуе го е посрещнал с приказната природа, кораловите рифове, добрите хора и с празник. В приказната къща за гости, малко след пристигането на българите, е настанен и духов оркестър от Нова Зенландия, поканен за празника. Димо Цонев е възхитен от интересните игри и забавления, измислени за децата. Безкрайно забавна е била гонитбата на малко прасенце като победител е детето, което първо го е хванало. Имало е и своеобразна спортна викторина. В изплетени от тръстика кошове с номера, децата са хвърляли топка. И попадне ли топката на детето вътре в някой кош, то получава подарък, съответстващ на номера на коша. Танци, музика, похапване, екзотични плодове… – като на празник.
За да провери какви са тези непознати хора от толкова далечна страна, къщата за гости е посетил и местен свещеник. Поговорил е с нашенците и изглежда е останал удовлетворен от чутото и видяното, защото си тръгнал като техен приятел. Любопитни към техниката и заниманията им, били и музикантите от оркестъра – някои дори са се снимали пред разположената екипировка.
И така, след осъществени 43 000 радиовръзки с радиолюбители от 165 страни, българският екип се е завърнал от Ниуе удовлетворен, а нашият събеседник завинаги ще пази спомен за приказното късче от рая, което му е подарило и успех, и уют, и незабравими спомени.