Драгомир Стойнев: Държавата е длъжник на миньорите – в ръцете им енергийната и социално-икономическата сигурност

БСП вика ресорните министри на ГЕРБ да отчитат пред парламента хода на преговорите с ЕК за спасяване на въглищните централи след септември

Като една от най-достойните професии – така определи Драгомир Стойнев, бивш министър на икономиката и енергетиката и зам.-председател на ПГ на БСП за България, миньорския труд и добави, че вероятно малцина си дават сметка, че в ръцете на миньорите в огромна степен стои енергийната сигурност на държавата и стабилността на социалната система и икономиката.

„Не съм привърженик на това да се поздравяваме и ценим само по празници, с миньорите от мини Марица Изток, сме имали доста извън-празнични срещи, някои от тях доста критични, но сме стигали до конкретни резултати – и за повишаване на цената на въглищата, и за спасяване на мините, и за технологичното обновяване на добива, и за увеличаване на заплатите им. Затова сега искам да им пожелая само здраве – за тях и семействата им. Да се прибират вечер в къщи здрави и спокойни.”, това каза Драгомир Стойнев по повод Професионалният празник на миньорите 18 август. Според него държавата е длъжник и на миньорите, и на енергетиците от комплекса Марица Изток особено по темата за новите еко-изисквания за големите горивни инсталации, приети от ЕК.

„Правителствата на ГЕРБ – и предишното, и това, вървяха по линията на най-малкото съпротивление: миналият им кабинет буквално пропусна работата и дебата в Комитета, изработил новите правила. При този кабинет решението на Комитета не бе обжалвано. Не бе поискано и новите правила да не важат за вече действащи централи, както предложи БСП.”, заяви Стойнев.

Според него в преговорите за дерогация, които започват централите, правителството и управляващите не трябва пак да се движат по най-малкото съпротивление. „Добре е, че министерството на енергетиката ще помага, че ще има евро-консултанти в централите. Няма обаче да е добре ако липсва категорични и силни действия от политическо ниво. Нека ГЕРБ като членове на ЕНП да не се крият.”, заяви Стойнев и продължи: „Когато трябва да сме отговорни, първо трябва да сме отговорни пред националния интерес. Ако ЕК наистина иска Съюзът да спре да бъде подкопаван и разделян, ще трябва да положи много повече усилия в запазването на баланса между националните интереси на държавите и общоевропейските норми.”

[ad id=“218548″]

БСП от своя страна е предприела политически действия – от септември ще настояваме за периодично предоставяне на информация в Комисията по енергетика в Народното събрание от страна на ресорните министри на енергетиката и екологията за това как вървят преговорите за спасяването на българските централи на въглища. Темата е обсъдена от Съвета по енергетика на БСП, а евродепутатите ни имат указания да приложат всичките си формални правомощия в Европарламента и контакти в Европейската комисия, за да е наясно администрацията в Брюксел каква социална, енергийна и икономически криза може да бъде предизвикана в страната ни. Драгомир Стойнев припомни и че именно депутатите от Партията на европейските социалисти, по инициатива на Петър Курумбашев за първи път през мрат тази година, поставиха темата на политическо обсъждане и принудиха ЕК да признае, че новите, по-високи изисквания за сероочистване, могат заради преследване на еко-цели да застрашат енергийната и икономическата стабилност на отделни държави.