Заради визитата на Пелоси в Тайван Китай спира диалога със САЩ в ключови области

Заради визитата на Пелоси в Тайван Китай спира диалога със САЩ в ключови области

Снимка: EPA/БГНЕС

Китай съобщи в петък, че прекратява диалога със САЩ в редица области, включително между военни командири и по въпросите на климата. Решението е взето след посещението на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси в Тайван, предава Ройтерс.

Китайското външно министерство съобщи, че ще спре сътрудничеството с Вашингтон и по превенцията на трансгранични престъпления и наркотрафика, област, в която наред с климатичните промени американски представители виждат възможност за сътрудничество.

Разгневен след като Пелоси стана най-високопоставеният американски посетител на самоуправляващия се остров, смятан от Пекин за негова суверенна територия, Китай започна военни учения по море и въздух около Тайван в четвъртък. Ученията, които са най-големите, извършвани от Китай в Тайванския проток, трябва да продължат до обяд в неделя.

Тайванското министерство на отбраната съобщи в петък, че е изпратило изтребители, за да предупредят китайски самолет, който според него е навлязъл във въздушната зона за отбрана на острова, част от тях са преминали границата на Тайванския проток, който е неофициален буфер, разделящ двете страни.

Още по темата

Министерството съобщи, че общо 68 китайски военни самолета и 13 кораба на военноморския флот са извършили мисии в протока.

Американският държавен секретар Антъни Блинкен заяви, че Вашингтон многократно е давал да се разбере на Пекин, че не търси криза заради посещението на Пелоси в Тайван, което стана в сряда по време на обиколка на представители на Конгреса в Азия.

„Няма оправдание за този краен, диспропорционален и ескалиращ военен отговор“, каза той на пресконференция в кулоарите на срещата на АСЕАН в Камбоджа. „Сега те отнесоха опасни актове на ново ниво“, допълни Блинкен.

Той подчерта, че САЩ няма да предприемат действия, за да провокират криза, но ще продължат да подкрепят регионални съюзници и да осъществяват стандартен въздушен и морски транзит през Тайванския проток.

„Ще летим, плаваме и оперираме навсякъде, където международното право позволява“, изтъкна Блинкен.

Китайският външен министър Ван И заяви на пресконференция след срещата на АСЕАН: „Чух, че американският държавен секретар Блинкен е провел пресконференция и е разпространил известна дезинформация и не е говорил истината“.

„Искаме да отправим предупреждение към САЩ: Не предприемайте резки действия, не създавайте по-голяма криза“, допълни Ван.

Дзин Куан, високопоставен представител на китайското посолство във Вашингтон, също се изказа в същия дух, като заяви пред репортери: „Единственият начин за излизане от тази криза е американската страна да предприеме незабавно мерки за поправяне на грешките ѝ и да елиминира тежките последици от посещението на Пелоси“.

Той допълни, че Вашингтон трябва „да предотврати възможността да тласне китайско-американските отношения по опасния път на конфликт и конфронтация“.

https://www.investor.bg/….