ООН започва преговори за забрана на ядрените оръжия

Над 100 страни започват първи преговори в рамките на ООН за забрана на ядрените оръжия по света, съобщава „Франс прес“, цитирана от сайта dir.bg.

През октомври 2016 г. с подкрепата на 123 страни членки на световната организация
, беше взето решение да се организира конференция за сключване на правно обвързващ договор за забрана на ядрените оръжия.

Япония, единствената страна, подложена – през 1945 г. – на атомни нападения, гласува против. Тя се безпокои, че липсата на консенсус за такива преговори „саботира напредъка към ефективно ядрено разоръжаване“.

Съпротивата на тези страни обаче не отказа държавите, които са най-големи застъпници на тези преговори като Австрия, Ирландия, Мексико, Бразилия, Южна Африка или Швеция, нито неправителствени организации, които ги подкрепят.

Предвид увеличаващите се огнища на напрежение, заплахите откъм Северна Корея и смятаното за непредвидимо ново американско правителство, те решиха да избързат. Пример за тях процесите, доведоха до международните конвенции за забрана на касетъчните бомби (2008 г.) или на противопехотните мини (1997-а).

В последните години не е постигнат никакъв напредък в ядреното разоръжаване въпреки ангажиментите, поети от големите сили в рамките на Договора за неразпространение на ядрени оръжия.

Нито една от големите сили не направи коментар с наближаването на преговорите за ядрените оръжия, въпреки че се очакваше американската посланичка в ООН Ники Хейли да даде изявление във връзка с откриването им тази сутрин в Ню Йорк.

Представителите на САЩ и Франция все пак аргументираха през октомври несъгласието си с необходимостта по отношение на разоръжаването „да се действа поетапно“, без да се обръща с главата надолу настоящото стратегическо равновесие или да се застраши възпиращия потенциал.