Днес е Световният ден за борба с хипертонията
Той се отбелязва за 15-ти у нас, като по повод деня започва инициативата „ Май месец мерене“ на Международната лига по хипертония, съобщават от БЧК и Монитор.
От Българския червен кръст посочват, че сърдечносъдовите заболявания остават водеща причина за смъртността в света. Заболеваемостта от артериална хипертония в Европейския съюз е между 30 и 45%. В България такива заболявания заемат първо място като причина за смърт и инвалидизация. От БЧК посочват, че по данни на НСИ – проведено европейско здравно проучване за периода 2008–2017 г., заболеваемостта от хипертония при лица над 15-годишна възраст е около 30%.
Наблюдава се общо нарастване на случаите, регистрирани с хипертония, и увеличаване на пациенти с високо кръвно налягане в по-млада възраст – 45–65 г., т.е. подмладяване на болестта. Изследванията показват и увеличаване на процента на регистрирани пациенти с предсърдно мъждене. Това е най-честата аритмия вследствие на високо кръвно налягане, която повишава риска от мозъчен инсулт 3 до 5 пъти, води до когнитивни нарушения, учестява и влошава сърдечната недостатъчност. Мозъчният инсулт сам по себе си е втората водеща причина за смърт в целия свят, следваща сърдечносъдовите заболявания и асоциирана с лоша прогноза, висок процент на рецидив, повишена смъртност и ръст на разходите за здравната система.
Това се дължи главно на факта, че повечето хора с артериална хипертония не се лекуват, което се обяснява с ниските нива на информираност и липсата на регулярно измерване на кръвното налягане. Причините за високото кръвно налягане са свързани и с рискови фактори на средата като свръхтегло, прекален прием на алкохол и сол с храната, както и недостатъчна физическа активност.
За 15-ти пореден път в страната ще се проведе национална здравна кампания по инициатива на Българската лига по хипертония. Кампанията ще отбележи Световния ден на хипертонията и ще премине под надслов “Измерване, което спасява живот. Твоя“.
В рамките на кампанията през май и юни са планирани 15 локации в 12 града, за измерване на кръвното налягане. Градовете са София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Стара Загора, Хасково, Кърджали, Благоевград, Русе, Добрич и Ботевград. По време на инициативата хората ща бъдат информирани за рисковете от хипертонията, като получат информационни материали със съвети за здравословен начин на живот, за стойностите на кръвното налягане и как да разпознават неговото покачване.
Ще бъде измерено кръвното им налягане с електронни апарати, снабдени с AFIB-технология за откриване на предсърдно мъждене без ЕКГ. Тази технология е подходящ и сигурен метод за скрининг на предсърдно мъждене в домашни условия като профилактика на мозъчен инсулт и инфаркт.