През погледа на главния редактор: Започнах да разбирам защо Великобритания излезе от ЕС

Живка Кехайова

Едва заради войната в Украйна започнах да разбирам защо Великобритания излезе от ЕС

А също и защо откакто е държава, е имала така силно влияние в света – и политическо, и икономическо. Борис Джонсън пада. У нас и в куп други държави, особено на юг, щеше да започне плюене невероятно срещу него, а и авансово оправдание на наследниците му с неговите грешки. Там и четиримата, борещи се да го наследят, директно формулираха пред света и народа си, че ще продължат да следват основните политики на всички нива, особено геополитическите. Защото са по-консенсусни и добри хора ли – не разбира се. Правят го защото са сериозни политици и зашщото основните политики са политиките на Великобритания – не на Джонсън, предходния, или следващия.

И ясно се вижда, че геополитическите си задачи Великобритания ги решава и следва по-успешно от ЕС. Не че не плаща цената, не че не знае, че има цена – плаща я и продължава. Дали на обикновените британци, повечето вече от всички точки а света, това с плащането им харесва? Едва ли! Но просто не познават друга система, или ако познават – тя им харесва още по-малко. А и историята им е доказала, че всяка успешно преодоляна криза ги прави иноватори, по-богати и в по-добра стартова позиция по отношение на технологиите и бъдещето.

Та днес Великобритания наложи санкции върху вноса на злато от Русия и ще забрани вноса на въглища и петрол, се казва в изявление, публикувано на уебсайта на британското правителство. На златото – от днес.

“С това изменение се забранява вносът на нефт и нефтопродукти, въглища и въглищни продукти, и злато, както и закупуването и доставката, пряко или непряко, на тези продукти. Забраната за внос на въглища ще влезе в сила на 10 август, а тази за внасяване на нефт – от 31 декември”, се посочва в документа.

Изменението също така забранява предоставянето на свързана техническа поддръжка, финансови и брокерски услуги.
И още едно ясно послание от Великобритания: „Да се признаят действията на Русия в Украйна за геноцид!“.

Докато ЕС се гъне и мае как хем да направи нещата, хем да не ги направи, британците вероятно ще влязат в новата история пак като победител и то на страната на доброто. Все си мисля, че в битката между добро и зло, ако си от добрите, наистина е нужна категоричност, защото ако имаше полу-добро и полу-зло, с тези категории нямаше да се занимава светът в митовете, идеите, философията си от раждането си до днес. И защото независимо кой как тълкува причините за изострени отношения, стане ли дума за война е ясно – злото е агресорът, прекрачил чужда граница, освен при доказан геноцид в нечовешки размери – като в бивша Югославия, например.