През погледа на главния редактор: Защо, според мен, пазарът в кв. „Казански“ вече не е „руски“, а е „Шаханов“

Живка Кехайова

Защо, според мен, пазарът в кв. „Казански“ вече не е „руски“, а е „Шаханов“

До ремонта старозагорци съвсем правилно наричаха въпросното място, което между другото никога не е имало официално име – „Руски пазар“. И не само заради неколцината руснаци, забягнали към Европа покрай края на СССР, които в последните години ги нямаше – вероятно са продължили по- на запад, а заради това:

След ремонта и превръщането на мястото от търговски бордей в европейски пазар, логично няма как да е „руски“ – просто не прилича. Затова е „Васил Шаханов“. И въпреки, че много се писа, онези, които не четат продължават да питат кой е той. Ще напиша пак, макар че едва ли ще прочетат:

Васил Шаханов е един от крупните дарители и благодетели на Стара Загора в края на XIX и началото на ХХ век. Ежегодни са били големите му дарения за дружество „Добрий самарянин” и „Театър”, на които е член. Името му е вписано в Паметната книга на дарителите на Археологическо дружество „Августа Траяна”. Той неизменно присъства в списъците на дарителите, публикувани в ежегодните отчети на благотворителните дружества. Издържа талантливи, но бедни деца от града, за да получат образование. За търговската, предприемаческата и благотворителната си дейност получава заслужено признание –два пъти е награждаван с орден „За граждански заслуги” и е сред най-почитаните членове на Пловдивската търговско-индустриална камара. Общински съветник в Стара Загора от 1894 до 1896 г. Умира по време на семейно пътуване в Европа в началото на 20-те год. на ХХ век.

Сега пазарът изглежда така и слава Богу, не прилича на нищо руско (всички приказни дворци, църкви, градини, включително Кремъл (в Петербург и Москва), са дело на европейски архитекти по модел на европейски сгради):

Браво, че вече не е място, а добър търговски обект и че има истинско име, свързано с истинската история на Стара Загора, свързано с благородство, дарителство, интелект и просперитет.

Спорът за пазара е огледален на спора в какъв свят искаме да живеем.