Самардала – старозагорската „зелена сол” и рецепти с нея

Английското и име е honey garlic – в превод меден чесън. Разпространението й е твърде ограничено, затова е и малко позната като подправка, дори често липсва в специализираните справочници по ароматни и медицински растения. И все пак – тя е точно това: една изключително уханна и в същото време полезна „трева”.

Самардалата (Nectaroscordum siculum ssp. bulgaricum, принадлежи към семейство Лукови) е многогодишно, непретенциозно тревисто растение, което расте от луковици. Вкусът й е силен, нагарчащ и лют, особено, когато растението е в прясно състояние. Напомня повече на хрян, тъй като свежите и листа са значително по-люти от лука и чесъна. Самардалата е част от списъка с лечебни растения, които се намират под Закона за лечебните растения. Съставът и напълно оправдава това. Тя съдържа етерично масло, множество стероли, танини и флавоноиди. За последните знаем не малко относно противовъзпалителните им свойства – използват се за превенция на редица сърдечно-съдови заболявания, високо кръвно, атеросклероза, дори рак.

Сред най- изявените и доказани здравословни ползи от това растение са способността му да сваля вредния холестерол ( особено ако не се смесва със сол ), да повишава апетита и да улеснява храносмилането. Самардала на чай помага още при стомашни болки и запек, успешно се използва при хронична кашлица и псориазис. Друго нейно свойство е да стимулира уринирането, като по този начин пречиства бъбреците и пикочния мехур. Само няколко капки от листата и са чудесен мехлем при различни кожни болести и трудно зарастващи рани.
Тази подправка се използва основно сушена с добавена в нея сол, тъй като вече споменахме, че прясна е особено люта. За целта, преди да цъфне, се изрязват стъблата й, накълцват се и се смилат. След това се смесват със сол на вкус, получената смес се суши на сянка. Като изсъхне напълно, се съхранява в добре затворени съдове. Препоръчително е да не подлагате самардалата на топлинна обработка, тъй като значително се променя ароматът й. Може да я добавяте към зелена салата, домати и краставици, коприва, картофи, пилешко и агнешко месо, гъби, ориз, сирене, сварени яйца или просто да си наръсите препечена филийка с масло. Вкусът й е завладяващ. Освен това, се оказва, че това растение, поради съставките си, е доста полезно.

Дали билка или смляна в шарената сол, качествата й са неоспорими, а неповторимия й вкус се съчетава и с много полезни свойства – идеалната комбинация.
Наречена е „българското лале” през 2009 г. в Брюксел на изложението за цветя.

Зелена „майонеза” /без глутен/

1 малка тиквичка
1 авокадо
сок от 1 лайм (лимон)
1 каф.л. самардала
½ каф.л. млян кориандър
1-2 скилидки чесън
3-4 с.л. зехтин
½ връзка копър

Нарежете на едро копъра и тиквичката.Обелете авокадото и го нарежете на едро. Веднага го залейте със сока от лайм. Пасирайте зелечуците заедно със подправките. /Използва се за заливка на салати (домати, краставици или сурови тиквички), като сос към печени меса и сандвичи./

Салата с рулца от раци

200-250 г царевица
4-5 кисели краставички
шепа маслини
10 рулца от раци
1-2 скилидки чесън
копър
самардала
черен пипер
зехтин
лимон

Нарежете маслините на дребни парченца, рулцата от раци на кръгчета, а краставичките на ивици. В подходяща купа смесете царевицата, краставичките, рулцата от раци и маслините. Разбъркайте. Пресовайте чесъна и подправете салатата с него и останалите подправки на вкус. Залейте със зехтин и ако обичате по кисела салата може да добавите нарязан на малки парченца лимон.

Крекери със самардала

100 мл. Зехтин
100 мл. Вода
половин чаена лъжичка самардала
1 супена лъжица сусамово семе за поръсване
малко настъргано индийско орехче
около 300 грама брашно

В купа смесете водата, зехтина, самардалата и индийското орехче и разбъркайте добре съставките. Добавете към течността лъжица по лъжица, като пресявате брашното и непрекъснато разбърквате. Получава се много меко и мазно тесто. Оставете го покрито с кърпа за 20-30 минути да почива. Когато изтече това време, вземете хартия за печене с големината на тавата на фурната, тъй като в нея ще печете вашите крекери. Сложете топката тесто в средата на листа хартия и с ръце разточете тестото, тъй като то е меко и еластично, не ви е необходима точилка. Разстелете тестото в правоъгълна форма по листа хартия и изтънете кората на около 2-3 мм, но не по- дебела. Поставете листа хартия в тавата и нарежете на малки триъгълничета крекерите. Поръсете ги със семената от сусам, като леко с длани ги притиснете да полепнат към тестото. Печете ги в предварително загряна фурна на 180 градуса около 10-15 минути, до приятен златист загар. Готовите крекери може да сервирате самостоятелно или с някакъв дип. За тези които ние днес ви представяме, направихме дип от авокадо.

Продуктите за дипа от авокадо са:

1 добре узряло авокадо
1 супена лъжица прясно изцеден лимонов сок
сол на вкус и 1-2 скилидки чесън
Авокадото намачкайте с пресата за картофи и веднага полейте с лимоновия сок, за да не почернее. Счукайте добре чесъна и го добавете към авокадото, както и сол на вкус. Разбъркайте добре и сервирайте в подходящ съд. Този дип е много подходящ за тези вкусни крекери със самардала.

Безглутенови солети с три вида брашно и самардала

1 Яйце
60гр. ленено брашно (или соево/нахутено/оризово)
30 гр. тиквено брашно
30 гр. бадемово брашно
2 щипки хималайска сол
75 мл. зехтин или същото количество разтопено кокосово масло
100 мл. бира по желание (алтернатива е водата или същото количество ядково мляко)
микс семена по желание (аз сложих шепа ленено, шепа маково и шепа сусамово семе)
2 ч.л. самардала
шепа ядки по желание

Пресейте всички видове брашно заедно.Смесете всички сухи съставки.Смесете всички мокри съставки.Разбъркайте сухите и мокрите съставки до хомогенност – трябва да се получи сравнително рядко, лепкаво тесто, което не се меси, а се шприцова.Шприцовайте солетките една до друга върху хартия за печене на около 1см. една от друга.По желание добавете някакви ядки или семена върху солетките (аз сложих сурови белени тиквени семки).Изпечете за около 25 минути на 180 градуса с обдухване или по-малко, в зависимост от силата на фурната ви (проверявайте солетките да не изгорят).

Източник: dolap.bg