Служители на спешния телефон 112 са потвърдили, че системата е пред срив. Причината е в софтуера на телефона. В момента той е на авариен режим, което затруднява приемането и обработката на спешните сигнали.
[ad id=“225664″]
След 12 часово дежурство, един от служителите на телефон 112 застава пред БНТ. Пожелал е анонимност, защото се страхува за работното си място. Работи в системата от самото ѝ начало преди 10 години. Споделя, че през последните няколко месеца дежурствата са тежки. Сигналите са на всяка секунда, а единният спешен телефон е пред срив. Работи на ръчен режим.
Служител на телефон 112: Гражданинът звъни, вдига му се, поздравява се, отваря се картон и първото нещо което трябва да се попита гражданина е откъде звъни и телефон за връзка. Това е задължително в момента, зaщото с този режим това не се показва. Когато системата работи нормално тези данни излизат автоматично.
Когато системата откаже, се задейства план „Б“. Цялата събрана информация служителите попълват на ръка, на лист хартия. Така от приемането на сигнала и до предаването му до съответните служби минават около 4-5 минути, които в някои случай могат да бъдат фатални. Проблемът със системата се появил през 2015 година. Оттогава служителите постоянно алармирали ръководството за него.
[ad id=“225664″]
Служител на телефон 112: В момента работим на съвсем различен режим. Ако този авариен режим спре, не знам какво следва. Може би изобщо неработещ 112, което е лошо.
Всяко дежурство продължава 12 часа. Заради липсата на диспечери на смяна в центровете работят около 10 души.