Съдът ще нищи дали „Песен за Лена“ уронва престижа

Съдът ще нищи дали "Песен за Лена" уронва престижа

„Песен за Лена“, която стана популярна преди година, продължава да бъде обект на съда. Ироничната песен, посветена на острието на ПП-ДБ Лена Бориславова, се появи в социалните мрежи и партийната тв на ИТН „7/8“.

Според сценаристите на Слави текстът бил изпратен по пощата и била народно творчество. Това свидетелстват пред Софийския градски съд двама от сценаристите на Слави Трифонов и депутати от ИТН – Александър Вълчев и Драгомир Петров, съобщава „Сега“. Те разказват пред съда, че предаванията нямат рамка и в тях са коментирали и други, не само Бориславова, например Йордан Цонев и Делян Пеевски.

Това се е случило на последното заседание по делото, заведено от Лена Бориславова срещу „Седем-осми“ АД. Бориславова, която в момента е депутат от ПП-ДБ съди компанията на Слави Трифонов в граждански процес, като настоява за 40 000 лв. обезщетение за уронен престиж. Тя обяснява колко засегната и разстроена е била от песента, в която има обидни, грозни и вулгарни думи.

В нея главен герой е Лена – бивш началник на кабинета на Кирил Петков, докато той беше премиер.

За производството пред КЗД първи съобщи самият Трифонов в подкаста на рапъра Йонислав Йотов-Тото. Според него сценаристите са направили песента, той е чувал само първия куплет и няма „представа за какво пеят, но трябва да имат свободата да я изпеят“.

„Това е човек, който е в свободно падане. Той се провали като шоумен, като политик, свали си собственото правителство, гласувайки с ДПС и ГЕРБ“, коментира след пускането на песента съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. „Да замахваш към жена – тя е много силна, няма да ѝ повлияе. Здравите сили в обществото са там. Обществото удари шумен шамар обратно към Слави и му каза – ти ставаш една празна опаковка, която ще отиде в кошчето на историята“, допълни Кирил Петков тогава и допълни, че партията се е обединила зад Лена Бориславова.

Миналата година заради „Песен за Лена“ имаше и преписка в Комисията за защита от дискриминация (КЗД) срещу Трифонов и фирмата му „Седем-осми“ АД. Жалбата пред комисията беше заведена от от Геновева Тишева, която в последствие оттегли оплакването си. Тишева, която е юрист, кара втори мандат като член на Комитета на ООН по премахването на дискриминацията спрямо жените. Тишева е и в Съвета на настоятелите на фондация „Български център за джендър изследвания“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/