Снимка: Bloomberg LP |
Оцелелите от разгрома при криптовалутите може да се превърнат в технологичните компании на бъдещето, конкурирайки се с Amazon.com и eBay. На това мнение е заместник-управителят на Английската централна банка Джон Кънлиф, цитиран от Bloomberg.
Той сравни разпродажбите, изтрили над 1 трлн. долара от стойността на биткойна и други криптовалути тази година, с „дотком“ бума в началото на хилядолетието.
„Аналогията за мен е „дотком“ бумът, когато 5 трлн. долара бяха изтрити от оценките“, каза Кънлиф на форум в Цюрих. „Много компании си заминаха, но технологията не изчезна. Завърна се десет години по-късно и тези, които оцеляха – от типа на Amazon и eBay – се оказаха водещите играчи“, коментира той.
Той подчерта, че криптотехнологията има „огромни приложения и потенциал във финансовия сектор“, въпреки че пазарът е разклатен в момента.
„Каквото и да стане през следващите няколко месеца с криптоактивите, очаквам криптотехнологиите и финансите да продължат“, коментира Кънлиф, според когото те имат възможността да доведат до „огромни подобрения в ефективността и промени в пазарната структура“.
АЦБ разработва планове за своя собствена дигитална валута и се очаква в края на годината да представи доклад по темата.
Големият философски въпрос, на който трябва да отговорят регулаторите, е дали да позволят осъществяването на „напълно дезинтегриран сетълмент“, което ще означава регулиране на изкуствения интелект зад криптотехнологиите.
„Имам същото доверие в това, както и в напълно автоматизираните безпилотни полети от Лондон до Цюрих или в напълно автоматизирания автомобил“, коментира Кънлиф. „Искам да знам къде е отговорността – ако алгоритъмът се обърка и катастрофирам“, допълни той.
Според него това ще е нещо много трудно за решаване в бъдеще от страна на регулаторната система.