Барон Мюнхаюзен триумфира в съветското кино с легендарния Олег Янковски

Спектакълът на Старозагорския куклен театър „Барон Мюнхаузен“ от 2006 година е неизменна част от афиша му. Спектакълът с подвизите на барон Мюнхаузен търси отговор на въпроса защо човек е склонен да си измисля. „Понякога истините са толкова безпощадни, че човек е склонен да живее в романтичния свят на представите си и бяга от реалността в примамливия свят на онова , което му се струва вероятно“, отгова ря режисъорът на постановката Георги Спасов.

Оказва се, че към разказите на Рудолф Ерих Распе (1737–1794), озаглавени „Приключенията на Барон Мюнхаузен“, писани през 1785 г., се обръща съветската кинематография с драмата в две части „Същият Мюнхаузен“ – през 1979 г., режисирана от Марк Захаров. Този култов филм се счита за най-доброто произведение на известния актьор Олег Янковски, който изигра главна роля в него.

е„Същият Мунгхаузен“ е интересен съветски филм, философска драма с елементи на комедия, сценарият за който е написан от руския заслужен драматург и сатирик Григорий Горин, а режисьор е легендарният театър и кино фигура Марк Захаров. Лентата, издадена през 1980 г., уверено държи рейтинг от над осем за Kinopoisk и IMDb, а сред характеристиките й са страхотен хумор, прекрасни диалози, подредени в кавички „на хората“, невероятна игра на актьори, звезден актьорски състав.

Запознайте се – Карл Фридрих Йероним, барон фон Мюнхаузен

Събитията се развиват в германския град Хановер на 30 май 1779 година. Барон Мюнгхаузен живее в семеен замък с любимата си Марта. За да се сгоди за момиче, той трябва да получи разрешение за развод с Якобин фон Дютън – жената, за която Карл Мюнгхаузен се е оженил в младостта си по сметка. Открито нелюбящятя се двойка дори има син Теофил, който под влиянието на майка си израства инфантилен и мрази собствения си баща.

Разводът може да бъде разрешен само от местния херцог, но Якобин и нейният любовник Хайнрих Рамкоф, въпреки всички усилия на Карл, по всякакъв начин предотвратяват това. Якобин иска да обяви съпруга си за луда и да сложи ръка на цялото имущество на Мюнгхаузен, като в същото време запази титлата на барона.

„Барон Мюнхаузен“ и неговите приключения – в Кукления театър неделно

Плановете на Якобин имат всички шансове да се сбъднат. Факт е, че баронът е отчаян мечтател, известен в целия район за своите истории. Свободолюбив, с живи мечти и любов към света, той разказва за срещите си с Нютон и Шекспир, за черешовия камък, израснал на главата на животното в истинско дърво, за това как се влачи от блатото по косата. Карл твърди, че никога не лъже и често, за учудване на другите, неговите истории се превеждат в реалност.

Един ден херцогът, след като се скарва със съпругата си, подписва всички петиции за развод, натрупани в кабинета му, викайки „Всички на свобода!“. Ужасена, Якобина се опитва да поправи ситуацията, а Марта се страхува, че любовникът й Карл може да развали всичко с друга фантазия.

Това се случва – в съда Мюнгхаузен твърди, че днес е 32 май, според своите астрономически наблюдения. Истински скандал избухва, съдът отказва да одобри развод, ако баронът не се откаже от всичките си фантазии писмено и публично. Това е като смърт за него. Но най-лошото го очаква малко по-късно, когато Марта, нежна, разбираща и прощаваща Марта, изисква същото, поставяйки Карл пред избор – или въображението му, или нея.

След като приема условията й, Карл се преструва, че се самоубива и става мрачен отшелник, променяйки името и личността си, загубил всичко, което е било смисълът на живота му. Марта е получила своето, но не може да обича този нов Мюнхаузен, или по-скоро, цветарката на Мюлер.

Разграбили първия „Барон Мюнхаузен“ като топъл хляб, далеч по-късно разбрали кой е авторът

Междувременно вдъхновеният Джакобин, който наследи цялото имущество на съпруга си, го прави национален герой, като си спомня историите му и се забавлява в лъчите на славата му, се готви да публикува мемоари за тяхната любов и пътуванията му.

Мюнхаузен постепенно се превръща в мъртъв герой, символ на града, неговата легенда, песни и картини са посветени на него, наричат го гений на своето време и никой не му трябва жив. И тогава един ден баронът решава да възкръсне…

Янковски, който изиграва Мюнхаузен, безотказно въплъщава образа на своя герой на екрана. Но Захаров трябва дълго да убеждава артистичния съвет на студиото, че този актьор е подходящ за ролята на Мюнгхаузен, човек изпълнен с вътрешна свобода и добра ирония, вяра в чудеса и хора.