Традицията повелява на този ден жените вкъщи да не работят. В навечерието на Андреевден домакините варят боб, ечемик, овес, жито, просо – или зърна, които се сеят.
От Андреевден денят нараства колкото едно просено зърно. Затова на обредната трапеза задължително се слагат варива.
Народът вярва, че, за да се сбъдне всяко благопожелание, отправено на 30 ноември, на трапезата трябва да има поне една зърнена култура.
Селска яхния
Продукти: боб – 2 ч.ч., моркови – 1 голям, лук – 1 голяма глава, чесън – 4 скилидки, олио – 1/2 ч.ч., червен пипер – 2 ч.л., джоджен – 1 ч.л., сол – 1 ч.л., домати – 2 бр. по – меки
Приготвяне: Накисвате боба в студена вода за няколко часа /или от предната вечер/. Излейте водата, където се е киснал, налейте друга и го сложете на котлона да заври.
След като заври, изхвърлете тази вода и налейте нова, толкова че да покрие боба с един пръст и слагате отново на котлона. Не слагайте сол!
Почистете и нарежете на дребно лука и морковите и добавете половината от тях към врящия боб.
Добавете и скилидките чесън цели, джоджена, както и половината олио. Оставяте боба да ври на средна степен /4-5/ до пълно сваряване.
След като бобът е почти готов, добавяте измитите, обелени и нарязани на ситно доматки /може да използвате и домати консерва – около 150-200 мл/. Слагате и солта.
След като бобът е сварен му правите и запръжката. В тиган изсипвате останалото олио, след като загрее добавяте и останалата половина от нарязаните лук и морков.
Запържвате за около 5 минутки и добавяте 2 ч.л. червен пипер, като запържате и него за 30-тина секунди. Получената запръжка добавяте при боба и оставяте да ври 1-2 минутки. Махате от котлона и затваряме боб яхнията с капак.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com