Боян Рашев: Българската държава достигна апогея на импотентността! И това вече не е смешно ☹️

Публикуваме без изменение мнението, изразено от Боян Рашев в личната му фейсбук страница, с негово съгласие. Време е да се спре с първосигналните реакции по повод всяка криза и трудност, да се отговори на очакванията на някоя особено гласовитеа група от обществото, или политиката. Гласовитите рядко са гласа на разума.

Боян Рашев:

Българската държава достигна апогея на импотентността! И това вече не е смешно ☹️

Вчера Бойко Борисов бил казал, че щял да налага „временен“ мораториум върху вноса на всякакви отпадъци… Моля, някой с нужните връзки да уведоми висшето ръководство на държавата за някои факти и последици във връзка с подобно решение.

Ето първите седем, които ми идват наум:

1. Отпадъците отдавна не са боклук, а стоки и суровини. Неслучайно, кръговата икономика е вторият стълб на екологичната политика на ЕС и Новата зелена сделка.

2. България е малък пазар, но с голяма индустрия, която произвежда много за експорт, а това налага внос на суровини – голяма част от тях са класифицирани като отпадъци.

3. Аурубис България генерира 9% от износа на страната и е най-големият рециклатор на медна скрап в Югоизточна Европа. Ако не може да си внася медна скрап, ще има проблем – най-меко казано!

4. Горното, но в по-ограничен размер се отнася за цялата ни металургия – София Мед, КЦМ, Стомана, Алкомет внасят огромни количества метални отпадъци, за да работят.

5. Стъкларските ни заводи внасят стъклен отпадък, а произвеждат основно за експорт.

6. Бългaрия има огромна за размерите на страната рециклираща индустрия за пластмаси, в която послкедните 2 години са инвестирани стотици милиони лева… Тя остава практически без суровина, защото количествата от местния пазар са смешно малки за нея.

7. Цели браншове ще бъдат затрити – например вносът, сортирането и продажбата на дрехи втора ръка. България внася 35 000 тона стари дрехи годишно. Страшно много хора се обличат само от техните магазини. Този бизнес просто спира… ☹️

Сигурен съм, че към този списък могат да бъдат добавени още много засегнати бизнеси.

Неспособността на държавата да се справи с вноса на определени видове отпадъци не може да води до стопиране на цялата икономика… Това е лудост!