Карта на държавите с най-мръсен и най-токсичен въздух нареди България на едно от челните места в света, съобщава сайтът Wired.
Когато Парижкото споразумение за опазване на околната среда влезе в сила през ноември миналата година, на фокус дойде изменението на климата и целият свят се опитва да въведе поредица от важни стъпки за намаляване на потреблението на изкопаеми горива.
В светлината на неясното участие на САЩ в споразумението и нарастващите опасения за замърсяването в градовете във Великобритания, ново изследване показа каква е истинската ситуация относно замърсяването на околната среда.
[ad id=“225664″]
Еко експерти създадоха карти, които разкриват „най-токсичните страни в света“. Данните са изготвени на база редица фактори, включително броят на смъртните случаи, причинени от замърсяването на въздуха и на общите емисии на въглероден диоксид.
Резултатите са предназначени да бъдат индикация за опасностите за бъдещето на околната среда и населението на 135 страни, включени в проучването.
Изследването излиза в момент, когато замерванията на въздуха в София показаха едни от най-завишените стойности на замърсяване през последните години. Между 01:00 и 02:00 часа станцията в ж.к. „Дружба“ е отчела над 8 единици над нормата на съдържание на прахови частици във въздуха.
Картите показват, че близкоизточните страни, богати на петрол, доминират в списъка. Саудитска Арабия е с най-високо ниво на замърсяване на въздуха.
Великобритания се нарежда на 81-во място по токсичност, зад страни като Германия и САЩ, но е на 37-мо относно високите емисии на въглероден диоксид.
Тази информация съвпада с нивата на замърсяване в Лондон, които достигнаха петгодишен връх през миналия месец.
Експертите от John Whitling заявиха, че картата е начин за „посочване и порицаване на най-сериозните нарушители по света“ и подчертава рисковете, свързани с високите нива на замърсяване.
[ad id=“255238″]
20-те най-замърсени държави са:
1. Саудитска Арабия
2. Кувейт
3. Катар
4. Бахрейн
5. Обединени Арабски емирства
6. Оман
7. Туркменистан
8. Либия
9. Казахстан
10. Тринидат и Тобаго
11. Иран
12. Люксембург
13. България
14. Босна и Херцеговина
15. Монголия
16. Корея
17. Македония
18. Сингапур
19. Ирак
20. Китай