Политиките за интеграция на най-уязвимите групи в обществото и пазара на труда обсъдиха министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев и извънредният и пълномощен посланик на Кралство Швеция Н.Пр. Луизе Бергхолм. Сред акцентите в разговора бяха и практиките на България и Швеция за подкрепата на хората с бежански или хуманитарен статут. Обсъдени бяха и възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между двете страни в сферата на социалната политика.
В срещата участваха и заместник-министърът Лазар Лазаров и шведският национален координатор за европейските граждани в неравностойно положение Клаес Линг Ванерус.
Министър Донев изтъкна, че преодоляването на негативните стереотипи и промяната в мисленето и в общественото съзнание са важни елементи за реализиране на интеграционната политика. Той подчерта, че интеграционната политика има дългосрочен характер и е част от цялостната стратегия за борбата с бедността и социалното изключване.
Министърът на труда и социалната политика представи добрите практики на България за преодоляване на проблемите пред интеграцията на уязвимите групи на пазара на труда. През 2015 г. над 2 000 безработни младежи от ромски произход на възраст до 24 години са включени в различни форми на обучение и заетост. Други близо 2 000 ромски младежи са започнали работа на първичния пазар на труда по схеми, финансирани по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, каза министър Донев.
Той посочи, че в бюрата по труда работят 87 медиатори, които запознават представителите на уязвимите групи с възможностите за работа, обучение и повишаване на квалификацията.